BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Budapesten a luxuséttermeket csillagozza a Michelin

2011. március 17. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miközben Nyugat-Európában és a tengerentúlon az otthoni főzés kultúráját erősítik az ételkritikusok és a mesterszakácsok, Európa keleti felében több mint egy évtizede indítottak harcot az éttermek - egy ideje a Magyar Turizmus Zrt.-n keresztül az állammal karöltve - az otthoni étkezés ellen. Magyarországon a két Michelin-csillagos, illetve a tucatnyi, a Michelin-kalauz által ajánlott étteremnek a jelek szerint sikerült mára áttörést elérnie, kibillentve a magyar gasztrokultúrát a rántott húsos, pacalpörköltes vendéglátásból. Az éttermi étkezést mint élményt kínáló "fine dining" helyek száma évről évre nő - nem csak Budapesten -, párhuzamosan az igényekkel. A trend hatására nyitott a Gerbeaud-házban 2007-ben az Onyx - idén pedig már el is nyerte a Michelin-csillagot, miközben ugyancsak a belvárosban működő Costes megtartotta azt. Mindkettő hasonló árszínvonalat és minőséget képvisel, ráadásul velük közel sem merül ki a luxuséttermek köre: több hasonló hely működik a belvárosban, amely a magyar ételkritikusok szerint joggal számíthat egy-egy csillagra.
Mivel a luxuséttermi piac itthon is kockázatos (az első négy-öt évben még talán hasznot sem termelnek), a nyugat-európai nagyvárosok mintájára Budapesten is elsősorban az úgynevezett bisztrók - középár, mesterkonyha - szaporodtak el. Ezek a helyek 15-20 vendéget képesek egyszerre leültetni, és az étlap jelentős részét a hazai kulináriákból vagy frissen importált egzotikumokból, illetve a mediterráneumban mindennapos fogyasztási cikkből készült fogások, egytálételek teszik ki. Az italválasztékuk is jellemzően egyedi, de semmi közük a luxushoz. Több ilyen budapesti helyet a jó ár-érték arány tekintetében is ajánl a Michelin-kalauz (Napi Gazdaság, 2011. március 17.), jóllehet a bérből és fizetésből élők ezeket a helyeket sem engedhetik meg maguknak rendszeresen. Igazi bisztrópiaci robbanás és árcsökkenés akkor várható, ha végre létrejön a hazai alapanyag-ellátási lánc. A konyhák a magyar alapanyagok erősen ingadozó minőségével küszködnek, így az élelmiszerek jelentős részét külföldön kell beszerezniük - ez indokolja a luxus alatti, de hétköznapinak egyáltalán nem nevezhető árakat.

Hasonló problémákkal küzd az Onyx is - Niszkács Anna, az étterem marketing- és pr-vezetője a Napi Gazdaság Online-nak elmondta: bár az étterem magyar konyhával, magyar tulajdonossal és magyar női séffel működik, sok alapanyagot - elsősorban halat és húst - külföldről kell hozatniuk, idehaza kevés a megbízható, minőségi beszállító. Az élelmiszerek drágulása az Onyx beszerzési költségeit is érzékenyen érinti, ám ezt egyelőre nem hárítják tovább a vendégekre.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet