BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beköszönt a vidék a gasztronómiába

2011. január 27. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly telitalálatot ért el a magyar csúcsgasztronómia kötelező olvasmányának számító Dining Guide étteremkalauz és internetes portál az év étterme választásával: miután a lap vezetői átadták a budapesti Costesnek a díjat, az étterem csillagot kapott a francia Michelin útikalauztól is. Az elismerés akkor a Costesnek is váratlanul jött, jóllehet tudatosan készült a nemzetközi gasztrotérképre. Az idén kisebb az esély arra, hogy ismét nemzetközi elismerést kap a Dining Guide év étterme: Hidvéghy Melinda, az idei győztes Chateau Visz tulajdonosa szerint a vidéki Magyarország nincs benne a gasztronómia nemzetközi áramlatában. Külföldi teszterekkel nem találkoztak, vagyis kicsi az esélye, hogy a Balaton somogyi partjának közelében levő étterem Michelin-csillagot kap. Az elismerést természetesen jól jönne és a Costeshez hasonlóan készülnek is rá, ám a tulajdonos szerint a nyitástól számított 4-5 évnek el kell telnie a bizonyításhoz.
Az ötcsillagos étterem és hotel vezetőit most saját környezetük fejlesztése köti le. Kialakítottak egy alapkoncepciót - mondta lapunknak Hidvéghy Melinda -, amely abból indult ki, hogy az igényes balatoni turisztikai forgalmat igényes balatoni turisztikai helyekkel lehet elsősorban generálni. Szimplán hangzik, ám a térségben valóban erről van szó. Régi probléma, hogy a Balaton környékén alig akad olyan hely, amelyik a magas minőségű kikapcsolódásra vágyókat célozza meg. A viszi komplexum (hotel, étterem, kastélykert, amihez vadászat, golf, wellness, gasztrotanfolyam kapcsolódik) egyedinek számít a Balaton déli partján, ezért a környéken terjeszkednének. A "pilot program" kész - utalt a Chateau Viszre Hidvéghy Melinda -, a programban benne van, hogy hasonló helyeket szerezzenek meg és futtassanak fel olyanná, amilyen a viszi.
A gasztroblogokban gyakran szedik le az év étterméről a keresztvizet, mert sokaknak nem telik effajta élményre. A Chateau Visz vendégeinek 70 százaléka magyar - mondta a tulajdonos -, tisztában vannak vele, hogy nem olcsó, amit kínálnak, ettől függetlenül van rá belföldi igény. Az árban benne foglaltatnak a legjobb minőségű alapanyagok és a konyhát felfuttató séf kreativitása is. Az állandóan magas minőséget kínáló beszállítók fenntartása költséges és a magas árak ellenére sem rentábilis a csúcsgasztronómia - szögezte le Hidvéghy, hozzátéve: még a megannyi gasztronómiai csúcsot felállító spanyol El Bullinak sem a konyhája, sokkal inkább médiabeli és közéleti szereplése hajtja a hasznot. (Itthon a magas minőségű éttermek sora funkcionál bisztróként. Velük szemben kisebb a kényelmi elvárás, kevesebb tőkét kell lekötni a berendezésekre, nagyobb mozgástér van a kínálatban, így képesek alacsonyabb áron adni a legjobb minőséget, akár nyereséggel is.)
A Chateau Visz nem egyedül küzd a Dél-Balatonon a csúcsgasztronómiában. Más koncepcióval ugyan, de jelen van Szemesen a Kistücsök is, amely ugyancsak hozzájárulhat, hogy a vidéki Magyarországot (is) jegyezzék a nemzetközi gasztronómiában.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet