A gazdasági visszaesést már érezzük, persze attól még vesznek az emberek luxusórákat, csak sokkal jobban meggondolják, milyet - mondta lapunknak Jack William Heuer, a társaság tiszteletbeli elnöke.
- Miért döntöttek úgy, hogy éppen Magyarországon nyitnak új, önálló üzletet?
- Ez olyan, mint a tangó: két fél kell hozzá. Svájcból egy helyi partner nélkül működtetni egy márkaboltot, nincs sok értelme, nekünk viszont nagyon jó a disztribútorunk. Emellett Budapest a Kelet Párizsa, és biztos vagyok benne, hogy Prágához hasonlóan a turizmus is tovább fejlődik. A világ kulcsfontosságú városaiban jelen kell lennünk, világszerte nyolcvan boltunk van: Ázsiában például Szingapúrban, Hongkongban, az európai kontinensen viszont a budapesti az első. Persze csak két hétig lesz az egyetlen, Moszkvában nyílik a második butik. Az Andrássy út nagyon jó helyszín, Magyarország pedig kimondottan jó piac, első-második helyen vagyunk az itteni luxusórapiacon.
- Pontosan mit jelent, hogy Magyarország kimondottan jó piac?
- Az országokat, ahol jelen vagyunk, a lakosságszám alapján lehet összevetni. Ebben a konstellációban persze Magyarország nem a legnagyobb, ráadásul a luxuspiacon belül is csak egy szűk kör érhető el. Ugyanakkor az itteni, éves szinten ezres nagyságrendű forgalom megnyugtató. Több mint tíz éve dolgozunk ugyanazzal a disztribútorral. Egyébként visszautalva az előző kérdésére, az önálló boltnak az az előnye, hogy egyértelművé válik, mit jelent, ha azt üzeni a márka: luxus vagy sportos. A TAG Heuer a világon a negyedik legnagyobb forgalmat generálja az órapiacon, az Egyesült Államokban a második, a Fülöp-szigeteken, Ausztráliában az első. Itt az a célunk, hogy az egész országban elterjesszük a márkanevet.
- A turisták vagy a magyarok vásárlóerejében bíznak inkább?
- Egyértelműen a hazai piacra támaszkodunk. A turisták generálta forgalom csak hab a tortán.
- Szeretik a magyarok a luxust?
- Igen. Keresik, és sokáig külföldre mentek, hogy ezt az igényüket kielégítsék. Most azonban sorra nyílnak a luxusboltok Magyarországon. Ez pedig a gazdaságnak is használ, hiszen itt csapódik le ez a kereslet, nem pedig Bécsben vagy máshol.
- Tapasztalatai szerint a gazdasági válság hatása érezhető az órapiacon?
- Az órapiac mindig föl-le hullámzó üzletág volt, mert a fogyasztók gyorsan reagálnak a gazdasági változásokra. Az elmúlt tíz évben a svájci óraipar nagymértékben növekedett, az idei lesz az első nullszaldós év. Ráadásul úgy, hogy az első kilenc hónap még pozitív mutatóval rendelkezett, de aztán megkezdődött a visszaesés. Persze ezekben az időszakokban is van, aki órát vásárol. Ők azonban sokkal óvatosabbak, s nemcsak a vásárlók, hanem az importőrök is jobban meggondolják, mit hoznak be, a kiskereskedőkről nem is szólva. Ilyenkor az jellemző, hogy a klasszikus modellekhez nyúlnak vissza, s az extravagánsabb modellek háttérbe szorulnak.
- Milyen innováció képzelhető el a XXI. században az óraiparban?
- Magam is meg vagyok lepődve, hogy lehet még valamit csinálni öt négyzetcentiméteren, ahol már annyi mindent újítottak eddig is. Mostanában az egész mechanikai szerkezetet újragondolják, új anyagokkal dolgoznak. Ma már van olyan szerkezet, amelyet nem kell ötévente olajozni. Az acélnál keményebb vagy könnyebb és antimagnetikus anyagokat alkalmaznak. Ugyanakkor meg kell említeni a divatirányzatokat is. Most a szép, nagy óra a divat, amit messziről fel lehet ismerni. De szerintem egyszer visszatérnek a kicsi, lapos modellek is. Egyébként hat éve azt mondtam, hogy a fekete szín vissza fog jönni, s valóban így lett.
- A Forma-1-ben elsősorban mint hirdetők vagy mint innovátorok vannak jelen?
- Nagy tradíciója van, hogy a cég - és jogelődei - jelen van az autóiparban: már 97 éve annak, hogy először az autóversenyekben volt érdekelt. Jövőre lesz negyven éve, hogy beléptettük a márkát a Forma-1-be. Azért választottuk éppen ez a sportot, mert nagyon passzol a két filozófia. A Forma-1 technológiai innovációt, idő elleni versenyzést, egyben luxussportot jelent. És nagyon nehéz győzni benne, sok százezer dollárért cserébe egy századmásodpercet lehet nyerni. A TAG Heuernak húsz olyan technológiai újítása van, amelyet alkalmaz a versenysport. Ma már a Forma-1-ben nem a TAG Heuer végzi az időmérést, ugyanakkor az amerikai Indicar-bajnokságba is belépett a cég, ott ezredmásodpercre kerekítve mérik az időt, ami igazán nagy kihívást jelent.
