Az antibiotikum-rezisztens baktériumok megjelenése az európai kórházak napi problémájává vált, egyre jelentősebb közegészségügyi veszélyt jelent - hangzott el az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szakmai konferenciáján. A rendezvényre az Európai Antibiotikum Nap alkalmából került sor, amelyet az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) kezdeményezésére - szoros együttműködésben az Európai Unió intézményeivel, a tagországok egészségügyi hatóságaival, az Egészségügyi Világszervezettel, valamint a szakmai csoportok képviselőivel - három évvel ezelőtt vezettek be a világon.
A téma kiemelt kezelését indokolhatja, hogy a baktériumok antibiotikumokkal szembeni rezisztenciájának (ellenálló képességének) megjelenése, elterjedése és a multirezisztens kórokozók veszélyt jelentenek a kórházi betegekre. A rezisztens baktériumok által okozott fertőzések következtében ugyanis nő a fertőzés, a halálozás és az ápolási idő a fekvőbeteg-ellátó intézményekben. Az antibiotikum-rezisztencia gyakran késlelteti a megfelelő antibiotikum-terápia megkezdését. Súlyos infekciók (fertőzések) esetén a nem megfelelő vagy későn megkezdett kezelés a betegek állapotának romlásához, végső esetben halálához vezethet. Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint a kórházi ellátás során az alkalmazott antibiotikumok 50 százaléka lehet helytelen. Ezen nagyban segíthet a tapasztalatok összegzése, a kórházi antibiotikum-rezisztencia és antibiotikum-felhasználás monitorozása, a használat és adagolás pontos nyilvántartása. A kórházi orvosok, szakorvosok részéről a hosszabb kezelés helyett bizonyos esetekben rövidebb terápia választása, valamint a terápia megkezdése előtt mikrobiológiai mintavétel, az eredmény monitorozása és az eredményre alapozott antibiotikum-terápia alkalmazása szükséges.
