Magyar-román együttműködésben megkezdődhet egy magas biológiai hasznosíthatóságú, új gyógyszerforma kidolgozása érdekében a Sylibum marianum gyógynövény aktív hatóanyagainak vizsgálata. A kutatásban a Debreceni Egyetem és az aradi Vasile Goldis Nyugati Egyetem vesz részt. Ehhez forrást az a 383 ezer eurós támogatás biztosít, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által irányított Magyarország-Románia határon átnyúló együttműködési program keretében sikerült az intézményeknek elnyerniük. A támogatási időszak 18 hónap, 2010 szeptemberétől 2011. februárjáig tart. A programban a vezető partner a Debreceni Egyetem gyógyszer-technológiai tanszéke. Az együttműködés első szakaszában kerül sor a Sylibum marianum gyógynövény aradi begyűjtésére, valamint az ebben található aktív hatóanyagok meghatározására és jellemzésére. Ezt követi a hatóanyagok molekuláris kapszulázása és felszívódási sejtmodellen történő vizsgálata, úgymint az alkalmazott segédanyagok felszívódásra gyakorolt hatásának az elemzése. A kutatás utolsó fázisában a gyógynövényben található aktív hatóanyagoknak a májvédő hatását különféle kísérleti modelleken vizsgálják meg az új gyógyszerforma kifejlesztésének érdekében. A projekt keretében zajló tevékenységek és eredmények népszerűsítését, többek között egy nyitó és a záró konferencia, egy közös honlap, valamint a tudományos eredmények publikálása révén biztosítják a projektgazdák.
