Az országban tavaly a védőnők tudomására jutott esetek alapján összesen 405 alkalommal történt otthonszülés, amiből 143 volt a tervezett. A csekély arány ellenére az otthonszülés kérdése rendre nem csekély figyelmet vált ki. Legutóbb a mozgalom vezéralakjának számító Geréb Ágnes előzetes letartóztatásba helyezése korbácsolta fel a kedélyeket. Sokan úgy gondolják, boszorkányüldözés zajlik, hiszen a szakember ellen sorra indítják a pereket. Elgondolkodtató lehet ugyanakkor, hogy most az ügyben felkért mindhárom szakértő egyetértett abban, hogy szakszerűtlen eljárás okozta a magzat halálát a Geréb Ágnes, jelenleg felfüggesztett szülész-nőgyógyász szakorvos által 2007 szeptemberében levezetett otthonszüléskor. Bár ma Magyarországon mindenkinek jogában áll otthon vagy valamilyen kórházon kívüli intézményben megszülnie a gyermekét, ennek a gyakorlatnak szabályozatlanok a tárgyi és az alanyi feltételei is. Éppen ezért - jelentették be - a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára, Szócska Miklós megkezdte a szakmai egyeztetéseket a tervezett, intézeten kívüli (otthon-) szüléssel kapcsolatos jogszabályi hiányosságok megszüntetése érdekében. Az államtitkár elsőként tájékozódott az egyes szervezeteknek (lásd táblázatunkat) a tervezett intézeten kívüli szüléssel kapcsolatos álláspontjáról. A megbeszélésen egyértelművé vált, hogy a szülés körülményeinek, feltételeinek világos, egyértelmű szabályozására van szükség. A következő tárgyaláson a minisztérium tájékoztatása szerint már a jogszabályalkotás részleteiről folytatódnak az egyeztetések.
