Az európai gyógyszertörzskönyvező hatóság (EMA) bejelentette: a GlaxoSmithKline brit gyógyszergyártó az Avandia nevű diabétesz elleni gyógyszerét leveteti a polcokról. A hatóság tájékoztatása szerint a lépést a szer aktív hatóanyaga, a rosiglitazone kapcsán felmerült egészségügyi kockázatok indokolják. Az európai szintű tiltás addig marad érvényben, amíg nincsenek meggyőző adatok arról, hogy egyes betegeknél a szer hatékonysága ellensúlyozza ezt a rizikót. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hatóság (FDA) az európai bejelentéssel egy időben közölte, hogy az Egyesült Államokban szigorúan korlátozzák a gyógyszer szedését, de nem tiltották be. Az FDA döntése értelmében az Avandiát kizárólag a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére lehet használni, új betegeknél, akiknél semmi más gyógyszer nem segít a vércukor szinten tartásához. A GSK-t elég kellemetlenül érintette az intézkedés, hiszen az Avandia tavaly 1,2 milliárd dolláros bevételt hozott a társaságnak.
