BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rosszul vezetett kórházak?

2010. augusztus 29. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kórházak adósságállományának felmérése befejeződött, de - aligha meglepő módon - a problémák csak szaporodnak. A továbblépéshez ugyanis alighanem szembesülni kell az egészségügyben évtizedek óta halmozódó anomáliákkal. Az itt dolgozó szakemberek is elismerik: szükség van valamiféle konszolidációra, de ezt feltételekhez kell kötni, ráadásul fel kell pontosan tárni az egyes intézmények jelenlegi helyzetéhez vezető okokat is. A betegek, de minden adófizető állampolgár számára szerencsére Szócska Miklós egészségügyi államtitkár komplexen látja a problémák forrását. A sokat emlegetett forráskivonás, valamint a jelenlegi finanszírozási rendszer alkalmatlansága mellett a gondok okozóiként a kórházak adósságállományával kapcsolatban tartott tájékoztatón említette a nem megfelelő menedzsmentet, az informális kapcsolatokon alapuló osztogatást, valamint a nem a szükségletekhez igazodó, stratégia nélküli fejlesztéseket is.

A szakma képviselői, több kórházvezető is nagyon sok érvet sorolt fel, amiért az ágazatban alapvető változtatáskora van szükség. Ilyen például a teljesítményvolumen-korlát (tvk) tarthatatlansága. Csakhogy nem szabad elfeledkezni arról sem, milyen következményekkel járt az előző kormány tvk-t részlegesen eltörlő intézkedése. Bár hivatalosan nem sikerült ügyeskedést rábizonyítani az intézményekre, néhány adat magáért beszélt. Mint Molnár Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) finanszírozási főosztályának helyettes vezetője lapunknak akkor elmondta (Napi, 2009. június 29.), nem növekedett érdemben az ellátott betegek száma, az egy betegre jutó esetek száma és az egy esetre jutó pontok száma viszont jelentősen emelkedett, miközben a várólisták egyáltalán nem mérséklődtek. Konkrét példákat is említett: lényegesen többen szenvedtek veseelégtelenségben, de a dializáltaknál nem következett be növekedés, a diabéteszesek száma pedig kifejezetten csökkent.

Számtalanszor hangsúlyozták az érintett intézmények vezetői, hogy az egyetemi klinikák és a nagy megyei kórházak helyzetét ellehetetleníti a tvk. Nekik ugyanis már nincs hová küldeniük a beteget. A mostani felmérés azonban rámutatott arra is, hogy ilyen körben is akadnak komoly hátralékot nem felhalmozó intézmények. Stabilan tudott gazdálkodni például az egyesített Szent István és Szent László, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei vagy a siófoki kórház, de az Országos Korányi TBC- és Pulmonológiai Intézet is.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet