Közel az orvosok fele tartja megalázónak a beteg által adott hálapénzt, és 17 százalékuk egyáltalán nem ért egyet vele - állapította meg a Szinapszis kutatása (Napi, 2010. augusztus 17.). A Szinapszis rákérdezett arra is, hogyan vélik megszüntethetőnek a paraszolvenciát az orvosok. A probléma megoldására több alternatívát is elképzelhetőnek tartanak. Mint kiderült: az első és legfontosabb eszköz a hivatalos bérek emelése (87 százalék) lenne, ezt tízből kilenc orvos említette meg. Minden második doktor a többszintű biztosítási rendszer bevezetésében látna megoldást, vagyis egy olyan rendszerben, amelyben a páciens a társadalombiztosítási járulék ellenében alapszintű ellátást vehetne igénybe, míg az emelt szintű ellátásért - mint ahogyan más szolgáltatási területeken ez egyébként is bevett gyakorlat - meghatározott pluszösszeget lenne köteles fizetni.
A válaszadó orvosok - főként szakorvosok - egynegyede a kórházak finanszírozásában, az ahhoz kapcsolódó beruházásokban, fejlesztésekben látna megoldást, míg 15 százalékuk (a háziorvosoknak viszont közel 30 százaléka) a vizitdíj újbóli bevezetésétől remélné a helyzet javulását. A hálapénzbevétel hivatalossá tételét, vagyis számla ellenében történő elszámolását csak néhány orvos tartja megoldásnak. A paraszolvencia felszámolását illetően sok orvos válaszában megjelent a beteg felelősségvállalásának problémája is. Hiszen a páciensek sokszor hajlamosak elfelejteni: nekik nem csak jogaik, de - elsősorban saját érdekeiket szolgáló - szigorú kötelezettségeik is vannak (vagy inkább lennének) az orvossal szemben. A rossz betegcompliance, az orvosi javaslat ellenére tovább folytatott egészségtelen életmód ugyanis, bár közvetlen költséget nem jelent, közvetetten mégis az állam, az egészségügyi rendszer és a beteg pénztárcáját terheli.
