BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harcot indított a szlovák kormány a magán-egészségbiztosítók ellen

2007. augusztus 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A baloldali Fico-kormány piacellenes magatartásának újabb megnyilvánulásaként a magánnyugdíjpénztárak mellett a magán-egészségbiztosítók ellen is harcot indított. A kormány augusztus nyolcadikán fogadta el azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében az egészségbiztosítók nem fizethetnének osztalékot, valamint a társaságok működési költségét a forgalomhoz viszonyított 4 százalékról 3 százalékra kellene lefaragni. Robert Fico kormányfő ugyanis azt vallja, hogy a közpénzből nem származhat profit, az egészség nem lehet üzlet tárgya. Ennek érdekében „ki akarjuk szorítani a magán-egészségbiztosítókat a területünkről, azonban olyan módon, hogy az ne legyen megtámadható sem jogi, sem nemzetközi, sem politikai síkon” – nyilatkozta Fico a szlovák rádióban.
Szlovákiában jelenleg négy magán- és két állami egészségbiztosító osztozik az évi 90 milliárd szlovák koronára (mintegy 657 milliárd forintra) tehető piacon; tavalyi együttes nyereségük 2 milliárd koronát tett ki. A magánbiztosítók rendszerét még az 1990-es évek derekán a Meciar-kormány hagyta jóvá, és azóta, úgy tűnik, bevált a magán- és az állami társaságok versenyeztetése. Januári adatok szerint az idén a két állami társaság, az Általános Egészségbiztosító (VZP) és a Közös Egészségbiztosító (SZP) a piac valamivel több mint kétharmadát uralja, a négy magáncég (a Dovera, az Apollo, az Európai Egészségbiztosító és az Union) pedig a 32,8 százalékát. Tavaly azonban az egészségbiztosítási piacon radikális átrendeződés kezdődött, a két állami társaság együttesen 520 ezer ügyfelet veszített.
A Fico-kabinet központosítási, bújtatott államosítási próbálkozásával a két kisebb kormánypárt, a Slota vezette SNS és a Meciar irányította HZDS sem ért teljesen egyet. A magán-egészségbiztosítók pedig végképp nem, érdekvédelmi szervezetük máris nemzetközi kihatású perrel fenyegetőzött, sőt felkérte az Ügyvédek Világszövetségének elnökét, hogy készítse el a szükséges nemzetközi jogi elemzést. Az érintett társaságok szerint legalább 30 milliárd koronás kár érheti őket, ha a törvénytervezetet a pozsonyi parlament őszi ülésszakán a jelenlegi formájában fogadják el. A magán-egészségbiztosítók mögött komoly tőke áll: az Apollót például annak idején részben a magyar Mol kezében levő Slovnaft alapította, a Dovera az ország egyik meghatározó pénzügyi befektetési csoportjának, a Pentának az érdekeltségébe tartozik, az Európai Egészségbiztosító osztrák, az Union pedig a holland Eureko-csoport tulajdonában van. Egyébként a szlovák jogászok is abszurdnak, törvénybe ütközőnek tartják a Fico-kabinet elképzelését. A gazdálkodás pozitív eredménye, a nyereség egyértelműen olyan vagyon, amelyet véd az alkotmány – nyilatkozta Radoslav Procházka alkotmányjogász. Ráadásul lakossági aláírásgyűjtés is indult a magán-egészségbiztosítók védelme érdekében. Ha összegyűlik a 100 ezer érvényes aláírás (már 30 ezer felett tartanak), akkor a szlovák parlament is kénytelen lesz foglalkozni a lakossági petíció követelésével.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet