BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lehet szórakozóhelyen gyógyszer-konferencia

A gyógyszertörvény mellett maguk a gyártók és az orvosok is odafigyelnek arra, hogy a promóció etikai normákon alapuljon.

2005. november 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az október 30-án életbe lépett új gyógyszertörvény előírja, hogy a gyógyszert ismertetők az aktuális minimálbér öt százaléka feletti értékű egészségügyi tevékenységgel összefüggő ajándékot nem adhatnak az orvosoknak és a gyógyszerészeknek. A gyártók a szakmai, tudományos rendezvényeket a minimálbér összegének felével támogathatják résztvevőnként – az utazási és szállásköltségek, részvételi díjak teljes mértékben kifizethetők akkor, ha nyilvános pályázatot írnak ki.
A gyógyszergyártók áprilisban fogadtak el egy új, szigorított etikai kódexet. Ez a törvénynél egyébként szélesebb körre kiterjedő szabályozás a magyar gyógyszergyártók 95 százalékát érinti – mondta Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (IGYE) elnöke. Véleménye szerint az etikai kódex szigorítása a mindennapi életben jól érzékelhető változásokat hozott. A kódex szerint többek között a promóciós információknak pontosnak, tisztességesnek kell lenniük, az alátámasztásukra szolgáló információkat az egészségügyben dolgozók vagy a hatóság kérelmére legfeljebb tíz napon belül át kell adni. Az egészségügyben dolgozók számára csak szakmai rendezvény szervezhető, ami nem lehet külföldi helyszínen, sőt, kerülni kell a szórakozóhelyeiről híres helyszíneket is. A gyártók támogathatják az egészségügyben dolgozók szakmai továbbképzését, de csak a jogszabályoknak megfelelően, vagyis odaítélésükre csak nyilvános pályáztatás után kerülhet sor. A gyógyszerismertetést végző munkatárs évente csak két csomag mintát adhat a termékekből.
A Magyar Orvosi Kamaránál (MOK) már tíz éve létezik etikai kódex, az etikai kollégium és a megyei etikai bizottságok azonban kezdeményezték, hogy részletesen, pontosan szabályozzák a kérdést – mondta Éger István, a MOK elnöke. A módosítást az elnökség már elfogadta, a közgyűlés elé még nem került.
E szerint nagyobb értékű ajándékot csak a MOK, intézmény vagy szervezet fogadhat el, s csak akkor, ha az a gyógyítás, oktatás, kutatás érdekeit szolgálja. Orvos nem fogadhat el olyan ajándékot, amelynek feltétele egy gyógyszer felírása, használata, ajánlása, és a gyógyszerekkel kapcsolatos tájékoztatás nem irányulhat a fogyasztás növelésére sem. Orvos gyógyszert nem reklámozhat – reklámnak minősül, ha nem orvosi sajtóban publikál és nem tartja be a tudományos ismeretterjesztés szabályait (nem kémiai nevén említi a gyógyszert). Kísérleti stádiumban lévő gyógyszerekről semmiféle tájékoztatást nem adhat, különösen ha a betegség gyógyíthatóságának illúzióját kelti. Tájékoztatás során nem hivatkozhat híres személyre, egyszerre reklámozva gyógyszert és az embert.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet