BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vitatott a felelős családtervezés

2005. október 19. szerda, 06:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium szerint tavaly közel 52 400 terhességmegszakítás történt Magyarországon. Annak ellenére, hogy az abortuszok száma évről évre csökken, még mindig meglehetősen magas – az Európai Unióban ezen a téren elsők vagyunk.
Heves vitát váltott ki a szakmában, illetve a civil szféra egy részében is az abortusztabletta bevezetésének lehetősége. A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium nyár elején adta ki támogató állásfoglalását a terhességmegszakítás új eszközének alkalmazhatóságáról, igaz, az Országos Gyógyszerészeti Intézettől még nem kérelmezték az engedélyt a forgalomba hozatalra. A kollégium szerint ez a módszer a műtéti beavatkozással szemben kevésbé terheli meg a női szervezetet. A tabletta legtöbb ellenzője az abortuszok számának növekedésétől tart.
Annak ellenére, hogy két szem tablettáról van szó, csak fekvőbeteg-ellátásban – orvosi felügyelet mellett – lehet majd használni. Persze ezek mellett még mindig kérdés marad, hogy mi történik, ha a szer a feketekereskedelembe kerül. Az Egészségügyi Minisztérium szerint az abortusztablettát ugyanúgy a társadalombiztosítás finanszírozza majd, mint a jelenlegi terhességmegszakítási eljárásokat.
A fogamzásgátló tabletták kapcsán nem a használat, hanem a finanszírozás korbácsolja fel rendszerint a kedélyeket. Az abortuszok száma nagy, a tabletta drága – adná magát a válasz – és ez túl nagy terheket róna a társadalombiztosításra. Igaz, a rászorulók jelenleg is közgyógyellátás keretében juthatnak fogamzásgátló gyógyszerekhez – tudtuk meg a minisztériumban.
A terhességmegszakítás és a fogamzásgátlás mellett van még egy terület, aminek a kezelése szintén mostohának tekinthető Magyarországon: a szexuális felvilágosítás. 2004-ben a terhességmegszakítások hét százaléka, több mint 3600 beavatkozás esett fiatalkorúakra. Az iskola és a szülők újjal mutogatnak egymásra, az iskola általában nem tekinti feladatának, a szülők többsége pedig még mindig tabuként kezeli ezt a témát, emellett sokszor a tárgyi tudásuk is hiányzik. Így a téma csak esetlegesen kerül napirendre, egyes lelkes iskolaigazgatónak, védőnőnek vagy szervezetnek köszönhetően.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet