A miniszter részletesen ismertette a kormány az ágazatot érintő 21 lépését. Mint elmondta a reform szót óvatosan kell kezelni, hiszen a rendszerváltozás óta túl sokszor hangzott el ez a kifejezés, ám a valóságban ezek elmaradtak. Ettől függetlenül természetesen voltak reform értékű változások az elmúlt tizenöt évben. Ilyen volt a patikák privatizációja, a teljesítményfinanszírozás bevezetése a fekvőbeteg ellátásban vagy a háziorvosi praxisok magánosítása.
A miniszter szerint ugyanakkor nem is lehet egy rendszert az egyik napról a másikra átalakítani márpedig a korábbi reform elképzelések többsége - köztük Kökény Mihály és Radnai György tavalyi programja - ilyen volt. Rácz szerint az sem jelent egyedüli megoldást, ha a struktúra változtatása nélkül csak pénzt pumpáljanak a rendszerbe, hiszen az elmúlt három évben 300 milliárd plusz került a szektorba az emberek mégis elégedetlenek. A kormány 21 lépése ezért több oldalról tervez olyan változásokat, amelyek középtávon megvalósíthatóak, úgy, hogy "az átalakítás alatt a rendelés zavartalanul folyhasson."
