BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ahol 90 százalék (!) elégedett az egészségüggyel

A magyar egészségügyi állapotokat ismerve már-már paradicsomi képet festett a dán helyzetről Bodil Troelstrup Isaksen tanácsos asszony, Dánia budapesti Nagykövetségének helyettes misszió vezetője a NAPI Gazdaság és a NAPI Online egészségügyi konferenciáján.

2005. május 26. csütörtök, 14:32

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A dán lakosság többsége – egy felmérés szerint tízből kilencen -mindenesetre elégedett az ellátással, olyannyira, hogy még a királyi család is közkórházban gyógyíttatja magát. Az ötmilliós Dániában az állami kézben lévő kórházi ágyak száma eléri a 100 ezret, magánkézben mindössze 150 ágy van. Ezzel együtt ismeretlen a paraszolvencia.

A rendszer működőképessége nagyban köszönhető az erős centralizáltságnak. Magyarországon az intézmények lehetnek a helyi, megyei önkormányzatok tulajdonában, ezzel együtt egyes szolgáltatók magánkézben vannak, míg az egyetemi klinikák vagy az országos intézmények felügyeletét az állam látja el. Így az ellátási kötelezettség is több kézben van.

Dániában tavaly egy adminisztrációs intézkedéssel a korábbi 14 megyét öt régióba tömörítették, amely területeken belül 115 önkormányzat működik. A megyék költségvetésük ötven százalékát az egészségügyre fordítják. Csakúgy mint Magyarországon – illetve bármely országban - a dán egészségügy legköltségesebb része a fekvőbeteg-ellátás, mí a gyógyszerköltségek a teljes büdzsé 8 százalékát adják. A szektor éves költségvetése 10,2 milliárd euró.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet