BUX 139250.46 -0,04 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új kórházak helyett régiós központot kell kialakítani

Úgy tűnik, a szaktárca nem kíván részt venni abban a számháborúban, amely arról szólna, hogy hány új kórház épülhet a következő kormányzati ciklusban. Magyarországot inkább közép-európai regionális egészségügyi központtá kívánják fejleszteni.

2005. március 22. kedd, 15:17

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarországot érdemes lenne közép-európai regionális egészségügyi központtá fejleszteni – állítják kormányzati szakértők. Ennek részeként új, elsősorban nemzetközi együttműködéssel létrejött kórházak építése jöhet szóba. Az év elején az Egyesült Államokban járt Rácz Jenő egészségügyi miniszter, ahol amerikai kollégájával öt évre szóló együttműködési megállapodást írt alá. Tárgyaltak egy amerikai kórház felépítéséről, amely – bár a részletek nem ismertek – akár másfél éven beül beüzemelhet Budapesten. Az intézményben az USA-ban használt technológiát alkalmaznák, de egy kutatási részleg kiépítésével a magyar tudományos életbe is bekapcsolnák az ott folyó tevékenységet.

Az elmúlt tíz évben – nem állami kezdeményezés keretén belül – kevesebb mint tíz új kórház épült. Ugyanakkor a magánpraxisok száma jelentősen növekedett. A lanyha alapítási kedv a kereslet hiányának tulajdonítható. A jelenleg működő magánkórházak ugyanis nagyjából lefedik azt a „betegkört”, amelynek pénze és igénye van arra, hogy ilyen intézetben kezeltesse magát.

A kórházalapítás, illetve -működtetés szakmai feltételeit 1996-ben dolgozták ki. Ezek bár szigorúak, megfelelni mégis a már működő intézményeknek volt nehezebb.
Szakértők szerint kórházak építése helyett a struktúra átalakítására lenne szükség. A járóbeteg- és a sürgősségi ellátás fejlesztésével és az erre átszabott finanszírozási rendszerrel ugyanis megszűnhetne a „kórházvízfejűség”, vagyis hogy a betegek többsége előbb-utóbb a kórházi ellátásoknál köt ki. A különböző – onkológiai, kardiológiai – centrumok kiépítésével megalapozható a magas színvonalú és mindenki számára elérhető fekvőbeteg-ellátás. Jelenleg a teljes lefedettséget nem éri el ugyan, de igen jó ütemben halad a megyei onkológiai központok kialakítása. Kereszti Éva, az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta: ez nem elsősorban intézményi, hanem szervezeti egységet jelent. A cél ugyanis az, hogy ha valaki daganatos betegségben szenved, az intézményekben dolgozó szakemberek koordinálásával álljon rendelkezésre egy olyan team, amely dönt a szükséges beavatkozásokról. Ez a döntés ma még sokszor egy ember kezében van; az onkológiai központoknak az egyik elsődleges szerepük a beteg koordinálása.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet