BUX 139250.46 -0,04 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már nem nyugati kiváltság a betegturizmus

Az uniós bővítés következtében már nem csak a nyugatról érkező betegek jönnek Magyarországra kezeltetni magukat, hanem a határ mentén élők közül is egyre többen választják a lakóhelyhez legközelebbi – alkalmasint a határon túli – rendelőt.

2005. március 22. kedd, 15:15

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A betegturizmust sokáig csak a Lajtán túlról érkező páciensek tartották életben: a magyar orvosokat a nyugati határvidéken és a fővárosban keresték, hiszen az itt működő magánklinikák, illetve fogcentrumok korszerűek és minden szempontból megfelelnek az uniós polgárok elvárásainak, ugyanakkor a kezelés töredékébe kerül, mint a régi EU-tagországokban. Erre már-már külön iparág épült, egy felmérés szerint Sopronban több mint ötszáz fogorvos dolgozik, míg egy hasonló nagyságú nyugat-európai városban 30–40 praxis működik (igaz, az utóbbi időben a forgalom visszaesésére panaszkodnak Sopronban). Az utóbbi időben egyre nagyobb számban jönnek a többi szomszédos országból is: sokszor azért, mert a magyarországi kórház, rendelőintézet vagy akár a háziorvos közelebb van, mint saját országában. Ez elsősorban a szlovákokra, azon belül is a Felvidéken lakókra jellemző. Ausztriából inkább a már említett fogturisták érkeznek.
A betegvándorlás irányát az unión belül tulajdonképpen csak a tarifák szabják meg, igaz, a sürgősségi ellátás és bizonyos beavatkozások szinte mindenhol térítésmentesek. Ugyanakkor több ország között is létrejött szerződés egyes ellátási területekről. Ilyen Magyarország és Ausztria tüdő-transzplantációs megegyezése, amelynek értelmében az átültetésre váró magyarokat nyugati szomszédunk intézményeiben látják el, míg a kezelést teljes mértékben az OEP finanszírozza. Kereszti Éva, az egészségügyi tárca főosztályvezetője szerint hasonló együttműködés jöhet létre a két ország között a légi mentés megszervezésében és üzemeltetésében.

Kicsit más a helyzet Szlovákiával, ahol sokszor egyszerűbb például egy párkányi betegnek Esztergomban orvost keresnie. Ezt felismerve mindkét ország részéről készek olyan megállapodás kidolgozásra, amely „határtalanítaná” ezen területen a sürgősségi, illetve háziorvos-ügyeleti ellátást. Feltehetően hasonló helyzet alakul majd ki Romániával is. Eddig a magyar állam különböző alapítványok segítségével vállalta azon ukrán és román betegek ellátását, akiknek kezelése otthonukban nem megoldható. Amennyiben Románia csatlakozik az unióhoz, akkor Szlovákiához hasonló szerződések jöhetnek létre vele.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet