Nem csupán anyagi kárt okozott a második legnagyobb svájci banknak, a UBS-nek egy befektetési banki kereskedő, akinek nem engedélyezett műveletei nagyjából 2 milliárd dollár veszteséget okoztak − a svájci pénzintézet hitelessége is csorbát szenvedett. A két éve óriási, összesen majdnem 60 milliárd euró veszteséget felhalmozó bank a tavalyi utolsó negyed óta nyereséges, a mostani, befektetőket sokkoló bejelentéskor azonban közölték: a felhatalmazás nélküli műveletek okozta kár újra nettó veszteséget eredményez majd. A bank szerint ügyfeleik számláit nem érintették az ügyletek. Elemzők különösnek tartják, hogy a bank szerint egyelőre nem tudták pontosan meghatározni a veszteségek okát, hiszen elvileg az elektronikus rendszerből ez könnyedén kiolvasható lenne; mindez arra utal, hogy továbbra is komoly bajok vannak a banknál a kockázatkezeléssel. A UBS részvényei közel 10 százalékot zuhantak a bejelentést követő napon Zürichben. Amennyiben egyetlen kereskedő tehető felelőssé a károkért, akkor azonnal bekerül a legnagyobb bajkeverő kereskedők elitklubjába: a kétmilliárd dolláros kárt csupán a Société Générale-nak 4,9 milliárd euró veszteséget okozó Jerome Kerviel tette múlja felül − ő jelenleg hároméves börtönbüntetését tölti. Tegnap Londonban letartóztattak egy UBS-alkalmazottat, Kweku Adobolit az üggyel kapcsolatban, ám korántsem biztos, hogy ő az elkövető.
