A katasztrofális eredményekkel zárult érettségi hozzávetőlegesen egymilliárd eurós veszteséget jelent a román államnak − számolta ki a Ziarul Financiar. A hivatalos adatok szerint az idén érettségiző több mint 200 ezer diák közül mindössze 90 765 vizsgázó vette sikerrel az akadályt, azaz a résztvevők alig 44,5 százaléka.
Országos szinten húsz olyan gimnázium volt, ahol egyetlen diáknak sem sikerült elérnie az érettségihez szükséges hatos átlagot. Becslések szerint az államkasszából az elmúlt négy évben mintegy 480 millió eurót költöttek az idei érettségizők oktatására, valamint a vizsga megszervezésére, a jelenlegi sikerarány mellett ez 240 millió eurós veszteséget jelent. Idén várhatóan 25-30 százalékkal kevesebben jelentkeznek egyetemre, aminek következtében jelentősen csökkennek a diákokhoz kapcsolódó fogyasztási bevételek, a vizsga- és beiskolázási, valamint a tandíjból származó bevételek is. Az alacsonyabb diáklétszám negatív hatással lesz a nagyvárosok albérleti és ingatlanáraira, de a magánegyetemeken dolgozó tanárok fizetése is alacsonyabb lesz − figyelmeztet a lap.
