BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Olajkatasztrófa a Yellowstone-ban

2011. július 5. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

\"Rendkívül szokatlannak\" nevezte az Exxon Mobil Corp. a Yellowstone folyó alatti vezeték szivárgását, aminek következtében a becslések szerint 1000 hordó kőolaj folyt a Montana állambeli nemzeti park folyójába. Az óriáscég tájékoztatása szerint azonnal elzárták a csövet, és a szennyezés nagy részét gyorsan eltakarították, így csupán tíz mérföld távolságra juthattak a víz alatti olajfol­tok a folyó sodrásával. Brian Schweitzer montanai kormányzó szerint azonban megkérdőjelezhetőek az Exxon állításai, hiszen a megközelíthetetlen terület által körbevett folyó vízminőségét ilyen gyorsan nem ellenőrizhették, és repülőről sem láthatóak a víz alatti olajömlenyek, így legfeljebb találgatnak. A kormányzó szerint bár a lakosság nem kerül veszélybe, a felbecsülhetetlen környezeti kár mellett súlyos közvetlen kár érhette mind a folyó menti farmokat, mind a pisztránghalászatot − így a BP tavaly tavaszi, jóval nagyobb mexikói-öbölbeli katasztrófájához hasonlóan kártérítési perek indulhatnak. A meghibásodott, napi 40 ezer hordó olajat szállító EMPCo nevű vezetéket májusban a magas vízállás miatt elővigyázatosságból leállították, ám az ár levonulása után biztonságosnak minősítették, így újraindították. A szennyezésről éppen egy nappal azután adtak hírt, hogy egy marylandi bíróság az Exxont egy 2006-os olajszivárgás miatt 1,5 milliárd dollárra perlő félnek adott igazat.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet