BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Afrikában foglalnak földet a fedezeti alapok

2011. június 15. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nyersanyagárak emelkedésére spekulálva megkérdőjelezhető módon és súlyos társadalmi hatásokat okozva szereznek óriási földterületeket amerikai és európai fedezeti alapok Afrikában − áll az Oakland Institute jelentésében. A szóban forgó hedge fundok, köztük a londoni Emergent Asset Management tőkéjét részben a legnagyobb amerikai egyetemek, például a Harvard és a Vanderblit pénzügyi alapjai adták össze. Az Oakland szerint a néha akár 40 százalékos megtérülést ígérő alapok több millió embert telepítettek ki a földekről, hogy helyet csináljanak az egyre jövedelmezőbb exporttermékek termelésének. Az intézet szerint ez súlyosan veszélyezteti a helyiek egyébként is rendkívül törékeny élelmezési biztonságát. Egyedül 2009-ben 60 millió hektár földet vásároltak fel a fedezeti alapok Afrikában − ez nagyjából megegyezik Franciaország területével −, a közelmúltban függetlenné vált Dél-Szudánban például már a földek 9 százaléka nyugati alapoké. A befektetők jogilag megkérdőjelezhető szerződéseket kötöttek, túlbecsülték a projektek helyiek számára nyújtott hasznát, és cégek átláthatatlan hálózatát hozták létre, hogy még hatékonyabban kikerüljék az egyébként is gyenge afrikai szabályozó hatóságok figyelmét. Az amerikai kutatóintézet munkatársai több mint egy éven keresztül kutattak hét afrikai országban, többek között Tanzániában, Dél-Szudánban, Etiópiában és Mozambikban. Az 500 millió dollárt befektető Emergent mindenesetre tagadta a vádakat, állításuk szerint a helyiek elégedettek a beruházásaikkal.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet