BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tananyag lehet az iszapkommunikáció

2010. október 12. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Iskolapélda lett a vörösiszap-ömlésből, az átszakadt falú zagytározó gazdája, a Mal Zrt. minden kommunikációs hibát elkövetett, amit egy válságban el lehet követni. Szántó Balázs, a Noguchi Porter Novelli magyarországi ügyvezető igazgatója szerint nyomon követhető volt, hogy a cég vezetője a tragédia első napjaiban igyekezett minimalizálni a károkat, ám rossz oldalról közelítette meg a helyzetet, aminek a vége az elhíresült mondat lett: fürödjön meg benne. Úgy véli, komoly probléma volt, hogy a Mal hivatalosan csak egy nappal később szólalt meg, de még így sem volt hivatalos szóvivő. (Ráadásul a Mal csak a tragédia után egy héttel kért bocsánatot.) Szántó szerint egy ilyen ipari katasztrófában, ahol pontosan lehet tudni, hogy első körben kit okolnak, minél előbb ki kell állnia a vélt vagy valós felelősnek a közvélemény elé. Olyan személynek kell beszélnie, aki a későbbiekben is koordinálja a kommunikációt, tájékoztatja a sajtón keresztül a közvéleményt és "hidat" teremt a lakosság (a katasztrófát elszenvedett közösség), illetve a kárelhárítást végzők között. Feladata többek között, hogy nyugtasson és az okok szakmai hátterébe mindenkit beavasson.

A lapunk által megkérdezett kommunikációs szakemberek szerint senkit sem mentesít a jó kommunikáció alól, hogy ilyen ipari katasztrófa még nem történt Magyarországon. Szántó Balázs szerint a válságkommunikációban megvannak a hagyományos lépések - mit kell kommunikálni és kinek. Balaton Anita, a Café PR ügyvezető igazgatója szerint sajnos nem elég egy kommunikációs tervet összeállítani és azt betenni a fiókba - főleg nem úgy, hogy senki nem tudja, melyik fiókba került. Személy szerint felháborítónak tartotta a Mal kommunikációját, amely oda vezetett, hogy a közvélemény szívfájdalom nélkül venné tudomásul, ha a Mal eltűnne a magyar gazdaságból. Pedig szerepe a sajnálatos káresemény után sem lesz kisebb a térségben, hiszen több ezer munkavállalónak biztosít munkát. A válságkommunikációt pedig ezen munkahelyek megóvására kellett volna kifuttatni. Egy cég vezetőjének a felelőssége pedig az ilyen esetekre is kiterjed. A rendkívül rossz kommunikáció miatt pedig ma mindenki a Malt tartja felelősnek.
(A cikk és a kapcsolódó kommentár teljes terjedelmében a www.napi.hu-n olvasható)

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet