Zajlanak az egyeztetések a Filmszakmai Kerekasztal (FK) és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) között a jövő évi mozgókép-finanszírozás konkrétumairól - tudtuk meg Balogh Gyulától, az NKÖM titkárságvezetőjétől. Arra nincs remény, hogy a filmesek megkapják a kívánt 10,27 milliárd forintot, de a jelenlegi 1,1 milliárd forintos hozzájárulás várhatóan jelentősen emelkedik majd - mondta Balogh. Bár a bevételek gyarapítása végett a mozikat jelenleg terhelő 15 százalékos elvonás emelése is szóba jött, ezt a szakma az amúgy is drága jegyárakra hivatkozva elutasítja. A filmesek elképzelései szerint a többségi állami tulajdonban lévő filmszakmai vállalatokat - mint amilyen a Mokép vagy a Mafilm - egy holdingba tömörítenék, a koncepció megvalósíthatósága azonban csak az ÁPV Rt.-vel a közeljövőben megkezdendő tárgyalásokon dől majd el - mondta a titkárságvezető. Az FK elvárásai szerint a legsürgetőbb kérdéseket kormányhatározatban kellene rögzíteni, és ezt követően pontosíthatnák a várhatóan jövő tavaszra elkészülő filmtörvénytervezet szövegét. Görgey Gábor, a kultusztárca vezetője a hetekben egyeztet a szakma képviselőivel, ekkor tárgyalnak majd a PM által előterjesztett finanszírozási sarokszámokról is.
S. M.
