Úgy tűnik, nem várják meg az Est Rádió Tömegkommunikációs és Kulturális Szolgáltató Kft. (ERT) tulajdonosai, hogy az általuk működtetett Est FM rádió nyereségessé váljon, hiszen a napokban félhivatalosan is bejelentették, hogy eladják a társaságot. [Ez év tavaszán Karl Dóra, az ERT egyik ügyvezető igazgatója lapunkat arról tájékoztatta (NAPI Gazdaság, 2002. március 12., 10. oldal): elképzelhető, hogy 2003 után már osztalékot fizetnek. Ez feltételezi a nyereséges gazdálkodást.] Az ERT - az Equilor Befektetési Rt. bevonásával - több potenciális vevőhöz is eljuttatta a csatorna értékesítéséről szóló ajánlattételi felhívást. A beadási határidőnek szeptember 30-át jelölték meg, s - Lampé Ágnes, az Est FM rádióban 60 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező Est Média Vagyonkezelő Kft. PR-vezetője szerint - eddig több érdeklődő megkeresés érkezett. Ám a PR-vezető nem kívánt megnevezni egyetlen vevőjelöltet sem, mivel - mint mondta - ezek száma napról napra nő, de a komolyságuk majd abból derül ki, hogy adnak-e értékelhető árajánlatot. Ezzel kapcsolatban - üzleti titokra hivatkozva - nem árulta el azt sem, hogy a közelmúltban az Est-média cégcsoportnál végrehajtott teljes körű átvilágítás mekkora vagyoni értéket mutatott ki az ERT-nél. Lampé tájékoztatása szerint a szakmai átvilágítás elsősorban portfólióátalakítás előkészítésére, új stratégia kialakítására szolgált, amelynek része az Est FM eladása. (Az átvilágítás eredményéhez tartozik az is, hogy az Est-média cégcsoport a jövőben elsősorban a nyomtatott kiadványaira helyezi a hangsúlyt.)
Bár a tulajdonosok szándéka az eladás tekintetében véglegesnek tűnik, Lampé cáfolta azt az Index internetes újságban olvasható megjegyzést, amely szerint „most bármi áron eladnák a céget”. Hozzátette, hogy az Est FM kezdettől kultúrmissziót is betöltött, amihez a rádiót elindítók mindig is ragaszkodtak, s a médium egyik erősségének, sajátosságának tartották s tartják mindaddig, amíg a tulajdonukként működik. Arra a felvetésre azonban nem tudott válaszolni, hogy ha nem sikerül eladni a csatornát, akkor megmarad-e annak sajátos hangvétele.
Tulajdonosi felhatalmazás híján a PR-vezető arra sem válaszolhatott, hogy mekkora a legkisebb összeg, amelyért eladnák az ERT-t. Ehhez még az sem adhat kapaszkodót, hogy idén nyáron már volt eladósorban a tavalyi évet mintegy 100 millió forint bevétel mellett 10-20 milliós veszteséggel záró Est FM, amikor is állítólag 150-180 milliós összeget reméltek a tulajdonosok.
A rádió tehát most a vételi ajánlatokra vár, amelyeknél első körben biztosan nem vizsgálják a befektető későbbi szándékát. Az ERT megszerzésével a vevő - az ORTT-vel kötött műsorszolgáltatói szerződés pontjait betartva - Budapesten és a közvetlen környezetében fogható rádiófrekvenciához is hozzájut.
Bubrik Gáspár
