Eddig nem borzolta a kedélyeket a kormány által javasolt közlekedésfejlesztési koncepció, aminek leginkább az az oka, hogy eddig csak a tervek kidolgozását erősítette meg a közlekedési tárca, és a legfontosabb célokat és iránymutatásokat lehetett megismerni. Ezek szerint az elkövetkező három évben éves szinten átlagosan 70 milliárd forinttal kíván kevesebbet költeni a kormány közlekedésre.
Pontosabban megfogalmazva az a cél, hogy a közlekedési közszolgáltatást végző társaságok éves költése ne haladja meg az évi 260 milliárd forintot. Jelenleg ugyanis az az állapot uralkodik, hogy az éves szinten megállapított költségvetési hozzájárulás összegéhez képest - ami az idén 265 milliárd forint - rendre többet költenek a társaságok, jelentős réseket ütve a büdzsén. Tavaly 330 milliárd forintot költött a MÁV és a Volán-csoport, ezt kívánná a közlekedési tárca vezetésével a kormány lefaragni.
Az eddig napvilágot látott, egyelőre csak keret jellegű koncepció szerint különválnának az országos és regionális érdekeltségű vonalak, az országosakat a minisztérium koordinálná, a regionálisakat a regionális közlekedési tanácsok. Utóbbiak azt is eldönthetnék, hogy adott vonalon vasutat vagy buszjáratot kívánnak-e rendelni a kihasználhatóság és költséghatékonyság jegyében.
Ez azt jelenti, hogy minden valószínűség szerint több alacsony kihasználtságú vasútvonal megszűnik, mert a tanácsok inkább az ennél olcsóbb közúti szolgáltatást választják. Emellett adott vonalakon a kis forgalmú állomásépületeket felszámolnák, helyette csak megállóhelyek lennének, és az is szóba jöhet, hogy adott viszonylatban vasúti közlekedés csak perem jelleggel működne, vagyis például reggel és este, napközben viszont nem - vagy épp fordítva. A kieső időszakban buszok járnának a vonalon.
Jóllehet ezekben a tervekben már kódolták a későbbi viták alapját, egyelőre harsány nemtetszést nem lehet hallani, a konkrét lépések és konkrét viták azonban még csak most indulnak. Az első döntést szeptember 15-ére ígérte a kormány. Jövő hét keddig adott határidőt egy kormányhatározat a közlekedési minisztériumnak arra, hogy a Volán-társaságok szerkezeti átalakításának tervét kidolgozza. A cél az, hogy az integrált regionális menetrend megvalósítható legyen. Vagyis a mostani széttagoltságot meg kell szüntetni, a 23 Volán-társaság helyett hat-hét regionális Volánt kellene kialakítani. Kérdés, hogyan tudnak majd megállapodni a jelenleg megyei bontásban működő vállalatok.
Ennél is jelentősebb vita várható a hónap végén. Szeptember 30-ig ugyanis a MÁV-csoporton belül a pályavasút és a személyszállítás tevékenységének átalakítását is ki kell dolgozni. Ez azt jelenti, hogy transzparenssé kell tenni a MÁV-Start és a Pályavasút működését. Ebbe az is beletartozik, hogy a MÁV teljes ingatlanvagyonát fel kell térképezni, tisztázni kell a pontos tulajdoni viszonyokat. A MÁV tulajdonában ezt követően csak a pálya és annak tartozékai maradnának, az összes többi, különösen a vasút működtetéséhez nem szükséges ingatlan a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kezelésébe kerül.
