– Mikor és milyen céllal alakult a Pannoncont Nemzetközi Szállítmányozási és Szolgáltató Kft.?
– Az Intercontainer (IC) Basel 40 százalékos és a két magyar vasúttársaság, a Magyar Államvasutak (MÁV) és a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút (GYSEV) összesen 60 százalékos részesedéssel 1992-ben alapította meg a Pannoncont Kft.-t. Az alapítással a tulajdonosok célja az volt, hogy Záhonyban helyi szervezéssel biztosítsa a volt Szovjetunióból Nyugat-Európába irányuló jelentős transzszibériai tranzitforgalom zökkenőmentességét, a lebonyolítás nagyobb hatékonyságát.
A küldemények a Távol-Keletről Záhonyon át kerültek tovább Bécs irányába, akkoriban ott történt az európai elosztás. Cégünk 2003-ig – folyamatosan két számjegyű növekedést produkálva – 60 százalékos piaci részesedést ért el a maga 104 ezer TEU-s (húszlábas konténeregység) éves forgalmával.
– Melyek a társaság frekventált területei?
– A Szovjetunió szétesésével a FÁK-ba irányuló forgalom a kilencvenes évek végére gyakorlatilag nullára csökkent, holott a kezdetekben évi 20 ezer TEU-t tett ki. Ezt követően sem mondtunk azonban le a FÁK területére történő szállítás lebonyolításának lehetőségéről. Mára havi rendszerességgel mintegy 300 konténeres forgalomról adhatunk számot, ennek mintegy 70 százaléka kimenő küldemény, 30 százaléka pedig import. A kifelé irányuló forgalom esetén elsősorban a tranzitküldeményeknél tudunk hathatósan közreműködni, hazánk kedvező geopolitikai elhelyezkedésének köszönhetően. Az észak-olaszországi, svájci, dél-németországi, osztrák, horvát és szlovén áruknak az úgynevezett európai ötös helsinki folyosóhoz tartozó forgalmát bonyolítjuk. A transzszibériai forgalom csökkenésével egyidejűleg más irányba történő szállítások forgalmát növeltük, a legfontosabbak az észak-németországi kikötők, illetve az Adriánál a koperi kikötő, de megoldott a továbbítás Rotterdam felé is.
– Van-e a Pannoncont által meghódítani kívánt újabb célterület?
– Jelenleg három olyan projektünk van, ahol a jelenlegi igényeket kívánjuk kielégíteni, és a cél, hogy hosszú távon napi rendszerességgel tudjunk irányvonatokat indítani. Az irányvonatok Adria irányába Triesztet és Rijekát, Románia felé pedig Constantát kötnék össze a BILK-kel, Magyarország legnagyobb kombinált fuvarozási termináljával.
– Mi a Pannoncont előnye a piac többi szereplőjével szemben?
– Anyacégünk, az Intercontainer-Interfrigo (ICF) SA rendelkezik Európában egyedül fordítókorongokkal forgalmának jobb megszervezése érdekében. Ezekkel a különböző irányokba feladott, egy tagban továbbított küldeményeket Sopronban a rendeltetés irányának megfelelően szétválasztják és újra összeállítják, így képeznek új szerelvényeket. Így például a BILK-en feladott konténereket Sopronban aszerint válogatják szét és teszik a megfelelő irányvonatokra, hogy azok Rotterdam felé fognak-e menni vagy éppen Hamburgba. Onnan is jönnek küldemények, amelyek például Sopron és térsége, Budapest vagy a Balkán irányába kerülnek továbbításra. Ez a tevékenység nemcsak vasúttechnikailag, hanem a terminálokon az egyes konténerek mozgatásával termináltechnológiai szempontból is növeli a költséghatékonyságot. A hazai piacon egyedül a Pannoncont rendelkezik igazi irányvonatokkal, amelyek a két állomás közötti forgalomban igény szerint megjelenő küldeményeket továbbítják és rendezik egy vonatba.
– Melyek a jövőre vonatkozó legfontosabb elképzelések, célok?
– A magyar export-import forgalomban megszerzett jelentős szerepünk megőrzése. Az említett új célterületek meghódításán kívül a legfontosabb céljaink közé tartozik a transzszibériai forgalom növelése, a kínai áruk kontinentális forgalmának még jobb megszervezése, az úgynevezett „Selyemút” újraélesztése. Az anyacég döntése nyomán 2003 végétől egyes tevékenységi körök már nem a Pannonconthoz tartoznak. Ilyen például a BILK-en történő forgalom helyi bonyolítása, ahol az egyik legnagyobb partner a Pannoncont mint megbízó, de a feladatokat nem saját embereink végzik. Célunk emellett, hogy megbízóink igényeinek még hatékonyabb teljesítésével tovább növeljük piaci részesedésünket.
