BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kormányzati mankót kapott a Parmalat

2011. március 24. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Stratégiai vállalatnak nyilvánította az olasz kormány egy törvényerejű rendeletben a Parmalat S.p.A. élelmiszer-ipari csoportot, ily módon segítve elő annak megakadályozását, hogy a francia Groupe Lactalis átvegye fölötte az ellenőrzést. A világ legnagyobb sajt- és tejipari csoportjának számító Lactalis a héten szerezte meg a Parmalat összesen 15,3 százalékát három befektetési társaságtól, s ezzel 29 százalékra növelte részesedését olasz konkurensében. Ezzel a francia társaság épp alatta van annak a 30 százalékos küszöbnek, amelynek átlépése után az olasz törvények értelmében felvásárlási ajánlatot kellene tennie az összes részvényre, de a jelenlegi részesedés is elég ahhoz, hogy a közgyűlésen javaslatot tegyen a menedzsment átalakítására, illetve a vezérigazgató, Enrico Bondi leváltására.

A Parmalat ellenőrzi az olasz élelmiszeripar mintegy kilenc százalékát, így a nemzet érdekében stratégiai fontosságú - indokolta a kormány döntését Paolo Romani ipari miniszter. Az Il Sole-24 Ore gazdasági napilap által működtetett Radiocor hírügynökség értesülése szerint az olasz versenyhivatal is vizsgálja, hogy nem sérti-e a versenyszabályokat, ha a Lactalis ellenőrzi a Parmalatot. A stratégiai vállalattá nyilvánítás igazi jelentőségét az adja, hogy így a Parmalat mostani vezetése áprilisról júniusra halaszthatja az éves közgyűlést - ahol a Lactalis esetleg érvényesíthetné akaratát -, s ezalatt felállhat az az olasz részvényesi szövetség, amely megakadályozhatja a teljes francia hódítást. Olasz sajtóértesülések szerint a Parmalat mintegy két százalékát kezében tartó Intesa Sanpaolo S.p.A. - más bankokkal együtt - azon dolgozik, hogy a Ferrero S.p.A. élelmiszer-ipari csoport körül szerveződjön meg egy ilyen célú együttműködés: az egyebek közt a Nutella gyártójaként ismert társaság egyelőre annyit közölt, hogy a Parmalat olasz tulajdonlása mellett van. Érdeklődést mutatott a tervek iránt a Granarolo S.p.A., a második legnagyobb olasz tejipari csoport is.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet