- Hogyan értékelné az előző évet a közép-európai piacon, és milyenrk az idei kilátások?
- Feltörekvő piacként tartjuk számon ezt a három országot (Csehországot, Szlovákiát és Magyarországot), hiszen távol van még az "érett" országok gumiabroncs-felhasználásának szintjétől: míg a fejlett országokban egy eladott autóra egy gumiabroncsszett jut, addig a közép-európai régióban csupán 0,7-0,75, tehát van még tartalék a piacban. Ezenkívül az autóállomány mérete is messze elmarad a nyugati országok szintjétől. Tapasztalataink szerint a kelet-európai országok általában véve jobban vészelték át a válság időszakát, és a kereslet is gyorsabban állt vissza, mint a nyugati országokban. A régión belül Csehország a legnagyobb piac, Magyarországon viszont gyorsabban tért magához a kereslet; Szlovákiában az eurózónához való csatlakozás miatt esett vissza átmenetileg a forgalom. Az utóbbi két évben minden termékosztályon belül egy számjegyű, de jelentősnek mondható forgalomnövekedést értünk el a három országban, és reméljük, ezt a piaci részesedés növelésével együtt idén is tartani tudjuk.
- Ezek szerint már látszik a válság vége?
- Igen, a 2010 utolsó hónapjában élénkülő megrendeléseken mi is meglepődtünk. Nagyobb volt a kereslet, mint amit ki tudtunk elégíteni: mind a személygépkocsi, mind a haszonjármű szegmensben voltak ellátási nehézségeink. A kereskedők korábban a gazdasági bizonytalanság miatt nem akartak túl nagy készletet felhalmozni, ám a tél beköszöntével látványosan növekedtek a megrendelések. Csehország és Szlovákia inkább téli ország, mint Magyarország, tehát ott a piac 60 százaléka a téli gumikról szól - a negyedik negyedévben a szokásosnál keményebb időjárás miatt mindhárom országban korábban ugrott meg a kereslet.
- Milyen tényezők szólnak a Goodyear mellett?
- A Goodyear az egyetlen gumiabroncsgyártó, amelyet teljesnek lehet nevezni, hiszen minden szóba jöhető termékcsoportban jelen vagyunk. A személygépkocsi- és a haszonjárműpiacon is gyártunk abroncsokat, mindhárom termékminőségi csoportban. Egyedinek számítunk abban a tekintetben is, hogy két "premier" márkánk is van: a Goodyear és a Dunlop: az előbbi inkább a családi piaci szegmensre koncentrál, az utóbbi pedig a sportosabb felhasználásra. A két márka korábban egymás versenytársa volt, az egyesülés után viszont jelentős előnyöket jelent, hogy a kereskedők ugyanattól a beszállítótól szerezhetnek be két minőségi márkát is. Ezenfelül van egy "value" márkánk, a Fulda, és két helyi "budget" márkánk is, a szlovén Sava és a lengyel Debica. Van gyárunk Szlovéniában, Lengyelországban, Törökországban kettő, Németországban pedig négy is.
- A kaucsuk ára - sok más árupiaci termékhez hasonlóan - meredeken emelkedett tavaly. Hogyan tudnak a mai volatilis nyersanyagárakhoz igazodni a gumiabroncsgyártók?
- Nehéz helyzetben vagyunk az áringadozás miatt. Globálisan különösen a gyorsan bővülő kínai és indiai autóállomány miatt meredeken nő a kereslet, és egyelőre ezt a nyersanyagkínálat nem tudja követni. Az áringadozáshoz a piaci spekulánsok is hozzájárulnak, de alapvetően kereslet-kínálati tendenciák okozzák a drágulást. Ráadásul nemcsak a kaucsuk drágul, hanem a másik fontos alapanyagunk, az olaj is. A folyamat vége - sajnos - elkerülhetetlenül az lesz, hogy - a gumiabroncspiac többi szereplőjéhez hasonlóan - árat kell emelnünk. Ez pedig némileg visszafoghatja a piac növekedését.
- A pénzügyi-gazdasági válság hogyan hatott az olcsóbb, illetve a minőségibb termékek forgalmára?
- Az utóbbi években a gazdaság mélyrepülésével inkább a "budget" márkák felé fordult a piac, de biztos vagyok benne, hogy ahogy magához tér a gazdaság, újra előtérbe kerülnek a drágább termékek. Nyugat-Európában jelenleg a piac kétharmada az olcsóbb gumikból, egyharmada pedig a "premier" abroncsokból áll. Ettől függetlenül számos vevő még a kedvezőtlen gazdasági körülmények között is hosszú távon gondolkodik, és inkább többet fizet egy jobb menettulajdonságú és hosszabb ideig ép gumiabroncsért. Országonként eltérőek a felhasználói szokások, amit a különböző közlekedési szabályozás is fokoz: Németországban például törvény kötelezi az új autóvásárlókat, hogy téli gumiszettet is vegyenek - Magyarországon nincs ilyen jogszabály.
- A technológiai fejlesztések mennyire fontosak a gumiabroncsgyártásban?
- Az innováció szerepét nem lehet eleget hangsúlyozni, a vállalati stratégiánk központi eleméről van szó. A Goodyear mindig is sokat fektetett kutatás-fejlesztésbe, hogy biztosítsa termékei csúcsminőségét. Minden évben új termékekkel állunk elő, és ez így lesz 2011-ben is. A használt gumik felhasználásával kapcsolatban az én részlegem elsősorban a hulladékkezeléssel foglalkozik: Magyarországon van egy saját, a többi nagy gumigyártóval közös hulladékkezelési cégünk, a HUREC Abroncs Újrahasznosító Közhasznú Társaság, amely szolgáltatásainak segítségével hatékonyan meg tudunk felelni a törvényi előírásoknak.
- A Goodyear-Dunlopnak több gyára is van Nyugat-Európában, ezért adódik a kérdés: miért éri meg inkább Németországban termelni, mint például a közép-európai térségben, ahol alacsonyabb a munkaerőköltség?
- Valóban sokat spórolhatnánk a bérköltségen, ha a térségbe vagy inkább még keletebbre telepítenénk az üzemeinket. Nem szabad azonban megfeledkezni a konverziós költségekről, és itt elsősorban a technológiára gondolok: egy fejlett technológiával üzemelő gyár bezárásának és áttelepítésének nagyon magas a költsége. Az utóbbi időben nem is határoztunk ilyen lépésről, a franciaországi, amiens-i üzemünk felszámolása és a termelés már létező gyárainkba való áthelyezése már évekkel ezelőtt elkezdődött. Új üzemek és termelési kapacitások létrehozása helyett inkább a már meglévő üzemeinkben szeretnénk bővíteni a termelést, amennyiben a piaci viszonyok azt szükségessé teszik.
- Számos gumigyártó - például a Bridgestone vagy a Hankook - rendelkezik már magyarországi gyárral, nem jelent ez versenyhátrányt a Goodyear-Dunlopnak?
- Ha újabb gyárakat "vennénk ki" a nyugati országokból, azokat biztosan nem e három ország valamelyikébe telepítenénk. Nem kerülünk szükségszerűen rosszabb helyzetbe azzal, hogy nincs helyi termelési kapacitásunk. Természetesen sokat segítene, ha lenne egy helyi, a magyar közegben jól ismert márkánk: Lengyelországban és a volt jugoszláv térségben például a gumiabroncs szinonimájaként tekintenek a Debicára és a Savára, és ezek a jól ismert márkák segítenek helyzetbe hozni a "premier" márkáinkat is. Ráadásul helyi termelés esetén alacsonyabbak a szállítási költségek. Ezen túl azonban a piacon való érvényesülés szempontjából sokkal többet számít a helyes vállalati stratégia és a termékportfólió.
- Mi jellemző a Goodyear menedzsmentstratégiájára? Van ennek olyan része, ami elsősorban Magyarországra jellemző?
- Nem szeretném, ha csak gumikereskedőként tartanának számon a partnereim: fontos, hogy emellett bármilyen üzleti kérdésben is bizalommal forduljanak hozzánk. Úgy vélem, a helyes stratégiának négy fő eleme van: a megfelelő emberek, a hatékony szervezeti megoldások, az eredményes vállalatvezetés és a jó partnerek megtalálása. A partnereinkhez fontos úgy viszonyulni, hogy az ember mindig fejben tartsa: az üzletben részt vevő mindkét félnek nyernie kell. Az ember akkor sikeres az üzletben, ha a partnerek is sikeresek - ennek érdekében tehát meg kell osztanunk a sikereket.
A magyarországi partnereink mellett van egy saját franchise-nagykereskedésünk is, amelyet német mintára építünk ki a régióban; az induláskor, három éve alig húsz bolttal kezdtünk, a tavaly év végén már 110 egységünk volt a három országban, amelyek több mint fele Magyarországon található. Próbálunk a fogyasztókhoz minden lehetséges csatornán közelebb kerülni, két éve például belekezdtünk a biztonságos óvoda programba, hogy a Goodyear márka családi jellegét ekképpen is propagáljuk.
