BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia újabb atom-reaktort állít le

2008. december 29. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

December 31-én leállítják a Pozsonytól 50 kilométerre levő Jaslovské Bohunice-i V1-es atomerőmű második, orosz típusú reaktorát az Európai Unió nyomására, csakúgy, mint a 2006 utolsó napján leállított első reaktort. A kényszerű leállítások miatt jövőre Szlovákiának áramszükséglete immár egyötödét behozatalból kell biztosítania. Északi szomszédunk 2007 óta nettó áramimportőr, vagyis a kedvezőtlen fordulatot a V1-es atomerőmű első reaktorának kiiktatása okozta. A szlovák gazdasági minisztérium adatai szerint az ország tavaly mintegy 30 terawattóra villamos áramot fogyasztott, ennek 6 százaléka származott importból, döntően Csehországból és Lengyelországból. A Fico-kormány az önellátás biztosítása érdekében rávette a Slovenské Elektrárne (SE) villamos művek 66 százalékát privatizáló olasz Enelt, hogy fejezze be a magyar határ közelében félig kész mohi atomerőművet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet