A kormány 2010-ig, a mostani választási ciklus végéig már nem tudja privatizálni a Budejovicky Budvar sörgyárat - nyilatkozta tegnap Mirek Topolánek cseh miniszterelnök. Az utolsó, még állami kézben levő világhírű sörgyárat a hátralévő időben részvénytársasággá alakítják át: ez a folyamat leghamarább 2008 őszén rajtolhat, vagyis a magánosítás ebben a ciklusban már nem fejeződik be. A kormány arra a jogi véleményre vár, amely a privatizáció körülményeit és a jelenlegi jogi garanciák megőrzését vizsgálja. A jogi garanciák az Anheuser-Busch amerikai sörgyárral folytatott, évek óta tartó névvitához kötődnek, a tengerentúli óriás ugyanis az eredeti Budvar névre nagyon hasonlító Budweiser és Bud márkájú söröket is gyártja. Azzal, hogy a belga InBev felvásárolja az Anheuser-Buscht, több mint száz bírósági pert vesz a nyakába, ami a cseh Budvar és az amerikai riválisa között folyik - írta nemrég a Wall Street Journal. Egyes elemzők ezért arra számítanak, hogy az InBev a magas perköltségek kivédése érdekében esetleg felvásárolja a Budvart. A cseh piacon a harmadik legnagyobb sörgyártó megvásárlása a lap szerint mintegy 2 milliárd dollárba kerül. A Budejovicky Budvar tavaly 1,25 millió hektoliter sört állított elő, 8,8 százalékkal többet, mint 2006-ban. A cég tavaly a világ 53 országába 586,8 ezer hektoliter sört exportált. Adózás előtti nyeresége 13 százalékkal, 302 millió koronára nőtt.
