BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordot dönt a cseh sörgyártás

2007. augusztus 29. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A csehországi sörgyárak 2007 első hat hónapjában összesen 9,92 millió hektoliter, vagyis rekordmennyiségű sört állítottak elő, ami 3,9 százalékkal haladja meg a 2006. első félévi teljesítményt. A 9,92 millió hektoliterből 8,14 millió a hazai piacon kelt el, 1,78 millió hektót pedig exportáltak, ez 4,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kivitel növekedési üteme valamelyest mérséklődik, de ezt a cseh sörgyártók szövetsége (CSPS) azzal magyarázza, hogy egyre több cseh sörféleséget külföldön, licenc alapján állítanak elő - erre talán a legjobb példa Szlovákia.
Az export legnagyobb felvevője Németország 37 százalékos piaci részesedéssel, majd Szlovákia következik a sorban (16 százalék), a 3. helyen pedig Nagy-Britannia áll (8 százalék). Új jelenség, hogy rendkívül dinamikusan nő az alkoholmentes sör előállítása; ebből az első félévben 247 ezer hektoliter készült, ami 90 százalékkal több, mint 2006 első hat hónapjában. Kellemetlen hír viszont, hogy idén a cseh sörök átlagos drágulása nem 2-3 százalékos, hanem 4-6 százalékos lehet - mondta Frantisek Krakes, a cseh sörgyártók szövetségének elnöke. Drágulnak ugyanis az alapanyagok, főleg komlóból van hiány, mivel Európában a bioüzemanyagok alapanyagai miatt csökken a vetésterülete.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet