BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elapad a szlovákiai sörtermelés

2007. január 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákia söripara ötödik éve hanyatlik, 2002 és 2006 között az ágazat együttes éves termelése több mint 1 millió hektoliterrel csökkent, és a tendenciát a sörgyárak sorozatos privatizálása sem változtatta meg – áll a Pravda elemzésében. 2006-ban a hét sörgyár együttes termelése 3,794 millió hektoliter volt, ami messze elmarad a visszaesés kezdetét jelző 2002-es 4,85 millió hektolitertől. Az össztermelés 85 százaléka két nemzetközi óriás, a Heineken (45 százalékos piaci részesedés) és a SABMiller (40 százalékos részesedés) kezében van, az előbbi tavaly 1,73 millió, az utóbbi pedig 1,48 millió hektolitert gyártott.
Az évek során a Heineken bezárta rimaszombati, túrócszentmártoni és nyitrai sörfőzdéjét, ehelyett az Aranyfácán (Zlaty Bazant) márkát gyártó Ógyallán létrehozza Közép-Európa legnagyobb kapacitású, évi 2 millió hektoliteres kibocsátású sörgyárát. A harmadik legnagyobb szlovák sörgyárat, a Steiger Vyhne céget tavaly a cseh PMS sörgyártó csoport vette meg, a sorban utána következő pozsonyi Stein pedig a luxemburgi ORCO pénzügyi csoport kezébe megy át. Vagyis Szlovákia hét sörgyára közül csupán a három legkisebb (Besztercebánya, Poprád, Bytca) marad hazai kézben, ezek együttes tavalyi termelése csupán 270 ezer hektoliter volt.
A szlovák gyártóknak a csökkenő fogyasztás mellett a cseh sörök áradatával is meg kell birkózniuk: 2005-ben a szlovák piacon értékesített cseh sör volumene elérte a 480 ezer hektolitert, vagyis minden nyolcadik korsó sör az ország nyugati szomszédjából származott.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet