Szlovákiában 2009. január 1-jétől az autópályákon, a gyorsforgalmi utakon és az első osztályú közutak jelentős részén bevezetik az elektronikus útdíj rendszerét. Az új rendszer csak a 3,5 tonna feletti járművekre vonatkozik, az ennél kisebb tömegű gépkocsik esetében marad a matricás megoldás. Tibor Schlosser, a Nemzeti Autópálya-társaság (NDS) stratégiai igazgatója szerdán közölte: az útdíj rendszerét az egész Európai Unióban bevezetik, ezért Szlovákiában 2007 májusában vagy júniusában nemzetközi pályázatot hirdetnek, a tender győztesét 2007 októberében vagy novemberében hirdetik ki, akinek egy éve lesz a rendszer felszerelésére és beüzemelésére. 2008 októberében indul a próbaüzemelés, 2009 januárjától pedig már élesben fog működni. Lubomír Vázny szlovák közlekedési és távközlési miniszter szerint az útdíj rendszerének kiépítése mintegy 2 milliárd koronát (14,4 milliárd forint) emészt fel. A Nemzeti Autópálya-társaság információi szerint jövőre mintegy 40 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat adnak át (főleg a Pozsony–Zsolna szakaszon lesz előrelépés, továbbá a fővárosban elkészül a Sitina alagút a hozzá tartozó sztrádaszelvénnyel együtt), további 50 kilométeres szakaszon pedig megkezdődik az építkezés: többek között a Vágbesztercét átívelő viaduktnak is nekifognak, ezzel válik ugyanis összefüggővé a Pozsony–Zsolna autópálya. A 9 kilométer hosszúságú kritikus útszakasz 10,6 milliárd koronába kerül és 2010 derekán adják át a forgalomnak. A társaság 2007-ben összesen 23,5 milliárd koronát fordít az infra-strukturális beruházásokra. Igor Choma, az NDS vezérigazgatója szerint 2010-ig összesen 100 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat adnak át. Szlovákiában jelenleg 329 kilométer autópálya (további 74 kilométer épül) és 169 kilométer gyorsforgalmi út (további 28,6 kilométer épül) áll a közlekedők rendelkezésére. Idén a társaság 2 milliárd korona bevételt vár a sztrádamatricák értékesítéséből, ez az összeg jövőre 2,25 milliárdra nő – a 2007-es matricák egyébként már forgalomban vannak.
