Csehországban és Szlovákiában hatalmas prosperitás előtt állnak az autógyárak, a két ország 2010-ben együttesen már 2–2,2 millió gépkocsi kibocsátásával számol. Hivatalosan október 19-én adták át a PSA Peugeot-Citroën június óta üzemelő nagyszombati (Trnava) autógyárát, a 700 millió euró ráfordítással megvalósult beruházás már most 3300 főt alkalmaz, jelenleg naponta 450 Peugeot 207-es modell hagyja el a gyár futószalagját, ez a szám 2007 második negyedében napi 800-ra nő, csúcsüzemben évi 300 ezer autó készül majd az üzemben. A Pravda című napilap úgy értesült, hogy a francia társaság 2010-ben évi 450–500 ezerre növelheti gyártókapacitását. A pozsonyi Volkswagen évente 240 ezer autót állít elő, a Zsolna mellett épülő és decembertől várhatóan már üzemelő Kia autógyár kapacitása évi 300 ezer gépkocsi lesz, miután a dél-koreai társaság a napokban úgy döntött, hogy további 200 millió euró ráfordítással a gyártókapacitást 200 ezerről 300 ezerre növeli.
Csehországban a Skoda Auto az idén 540 ezer, 2011-ben pedig már 600 ezer jármű előállításával számol. A közép-csehországi Kolínban tavaly óta Peugeot, Citroën és Toyota készül, ebben az esztendőben összesen 300 ezer. Az észak-morvaországi Nosovicében a Hyundai épít gyárat, amely 2011-ben évi 300 ezres csúcskapacitást tervez.
A Mladá Fronta Dnes szerint Európában sehol sem tapasztalható az autóipar olyan arányú felfutása, mint éppen a kontinens közepén. A cseh–szlovák Detroit, amelyik hat nagy autógyártón alapul, 2010 tájékán az ezer főre jutó legyártott gépkocsik terén az Európai Unió éllovasává válik, ezen belül Szlovákia lesz az abszolút első. Az autógyártás Csehországban a Hyundai beindulását követően 150 ezer főt fog foglalkoztatni, Szlovákiában napjainkban 58 ezer embernek nyújt megélhetést az ágazat, rövidesen pedig 90 ezernek. Csehországban az autóágazat adja az ipari termelés mintegy 20 százalékát, Szlovákiában ez az arány eléri a 25 százalékot.
