BUX 139411.71 0,4 %
OTP 45700 0,88 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Többet ruház be Zsolnán a Kia

2005. május 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A dél-koreai Kia autógyár az eredetileg tervezettnél 135 millió euróval többet, összesen 960 millió eurót fektet be a Zsolna melletti autógyár létrehozására. A dél-koreai fél, mint a szlovák gazdasági minisztérium szóvivője közölte, elégedett a szlovák gazdasági helyzet alakulásával és azzal, ahogy a kormány a Zsolna melletti beruházást kezeli. A többletberuházás révén a tervezettnél 700-zal több, összesen 3500 munkahely jön létre. A eredeti tervek szerint a gyár éves kapacitása 200 ezer volt, a SARIO szlovák beruházásösztönző hivatal szóvivője azonban most már évi 300 ezer gépkocsi gyártásáról beszélt. A bővítés eredményeként nem két, hanem három autótípus készül majd a gyárban.
A hét elején egyébként elkezdődött a gyárhoz kötődő út- és közműhálózat építése. A 20,3 kilométer hosszú úthálózatra 800 millió koronát (20,4 millió euró), a csatorna- és energiahálózatra pedig további 200 millió koronát szánnak. Az infrastruktúra kiépítése további 170 hektár földterületet igényel, ennek eddig csupán a 30 százalékát vásárolták fel. Ez további gondokat fog okozni, mivel azok a parcellatulajdonosok, akik korábban négyzetméterenként 140 koronáért váltak meg a telephelyhez szükséges földterületüktől, most, az infrastrukturális beruházásokhoz szükséges földjeiket már csak jóval magasabb áron hajlandók eladni. Számos parcellatulajdonos ugyanis ellenállt a kormány és Zsolna városa nyomásának, így végül négyzetméterenként 350 koronát préseltek ki a fokozatosan időzavarba kerülő Dzurinda-kabinetből.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet