A világ egyik legnagyobb vegyipari konszernje, a BASF a várakozásokkal ellentétben nem Pozsonyba vagy Krakkóba, hanem Berlinbe telepíti európai központját, mivel a két közép-európai város drágább, mint a német főváros – értesült a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A Shared Service Center nevű új központ 500-600 főnek ad munkát, feladata pedig pénzügyi, könyvelési és személyzeti feladatok ellátása lesz a német társaság több mint ezer európai üzeme számára. Az üzemekben ezzel párhuzamosan megszüntetik ezeket a tevékenységeket. A BASF 50-60 millió eurót fordít az új központ kiépítésére, ugyanakkor az átcsoportosítás évi 20 millió euró megtakarítást eredményez.
A BASF szóvivője szerint a társaság semmilyen kedvezményt nem kap Berlintől, míg Pozsony és Krakkó támogatásokat is ígért, de nem ez döntött. Pozsony ellen szólt viszont az egyre erősebb szlovák korona, ami egyébként más külföldi cégeknek is növekvő problémát okoz. A poprádi Whirlpool Slovakia mosógépgyártó e héten közölte, hogy a szlovák fizetőeszköz erősödése miatt áprilisban megválik 123 alkalmazottjától. Az üzem teljes létszáma 1275 fő.
