BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó évet zárt a szlovák reklámpiac

2005. március 3. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovákiai reklámpiac bevétele tavaly 9,62 milliárd korona (1 euró=37,85 korona) volt, közel 2 milliárddal, azaz 24 százalékkal több, mint 2003-ban. Ha az inflációs hatást kiszűrjük, akkor 15 százalékos a növekedés. A Strategie szlovák szaklap és a TNS Slovensko ügynökség közös felmérése szerint a látványos növekedés döntően a múlt év második felében rajtolt magánnyugdíjpénztárak erős kampányának köszönhető, ezek együttesen 600 millió koronát fordítottak hirdetésre. A másik ok a szlovák gazdaság felívelése. A cégek jól teljesítettek, így elegendő forrásuk volt reklámokra – mondta Ivan Simek, a TNS Slovensko munkatársa. A 9,62 milliárdból 6,35 milliárd korona jutott az írott és elektronikus sajtónak, 25 százalékkal több, mint 2003-ban. Ezen belül is a televíziók hasították ki a legnagyobb szeletet, részesedésük a teljes piacból 48 százalékra rúgott. Figyelemre méltó a szlovák állami televízió (STV) előretörése, amely jobb műsorainak köszönhetően tavaly gyakorlatilag megkétszerezte reklámbevételét. Az írott sajtó részesedése 32 százalék, a rádióké 8, a köztéri hirdetéseké 11, az interneté pedig 1 százalék volt. A legaktívabb hirdetők a távközlési cégek köréből kerültek ki, az Eurotel és az Orange mobilszolgáltatók és a Slovak Telecom együttesen 85,8 millió eurót fordított e célra, majd a Nestlé következik 13,5 millió euróval és a Procter and Gamble 13,1 millióval. A szakértők az idén a reklámpiac további 4–6 százalékos bővülésével számolnak, abszolút számokban kifejezve ez 10,5 milliárd koronás bevételt jelent. Összehasonlításul: a kétszer nagyobb lélekszámú Csehországban tavaly 3,5 százalékkal bővült a piac, elérve a 24,13 milliárd szlovák koronát, idén 2,3 százalékos növekedést várnak (NAPI Gazdaság, 2005. március 2., 6. oldal).

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet