Szlovákiát ismét érzékeny anyagi veszteség érheti azt követően, hogy tavaly decemberben kiderült: 25 milliárd szlovák koronát kell fizetnie a CSOB cseh banknak egy 1993 óta húzódó ügy folytán. Az állam – mint Pavol Rusko gazdasági miniszter bejelentette – elveszítheti többségi tulajdonrészét egy stratégiai vállalatban, az ország területén húzódó Barátság kőolajvezetéket üzemeltető Transpetrolban, amely egyebek között a Slovnaftot és a Ceská Rafinerska finomítót látja el energiahordozóval. A cég 51 százaléka állami tulajdonban van, 49 százaléka pedig az orosz Jukoszé, az 51 százalékos állami részesedés azonban 17 százalékra olvadhat, mivel 34 százalék egy kelet-szlovákiai társaság kezében köthet ki. Az eperjesi kerületi bíróság januári döntése értelmében a C. S. I.–CD céget illeti meg a pakett, és az ügy a gazdasági tárca fellebbezése folytán most a legfelsőbb bíróság elé kerül. Az ügy előzménye, hogy 1995-ben az adóhivatal jogtalanul zárolta a IlaS Humenné Kft. ingatlanát, így a cégnek 43,2 millió korona összegű követelése támadt az állammal szemben. Ez azóta átszállt C. S. I.–CD-re, amely a végrehajtó révén 1998-ban hozzájutott a Transpetrol részvénycsomagjához, amelynek piaci értéke jelenleg 2 és 3 milliárd korona között van. Az ügylet ellen a pénzügyminisztérium akkoriban – a Meciar-kormány idején – nem tiltakozott.
