Ha záros határidőn belül nem csökkentik a sör jövedéki adóját, akkor a szlovák sörgyártás a padlóra kerül – mondta Stefan Karsay, a Szlovák Sör- és Komlógyártók Szövetségének (SZVPS) vezetője. Az ágazat 2004 első félévében 355 millió korona veszteséget könyvelt el, egész évben pedig mintegy 500 millió korona veszteséggel számolnak – amire eddig még soha nem volt példa. Imrich Alaxa, a szövetség alelnöke szerint napjainkban gyakorlatilag egyik szlovák sörgyár sem termel nyereséget.
Az áldatlan állapot 2003. augusztus 1. óta tart, amikor a pénzügyminisztérium a vártnál nagyobb költségvetési hiányra hivatkozva drasztikusan, 67 százalékkal megemelte a sör árába beépített jövedéki adót. Emiatt napjainkban Szlovákiában 600 korona/hektoliter a 12 fokos sör adója, míg Németországban – átszámítva – 375 szlovák korona, Csehországban pedig 350 korona. Tavaly augusztusig folyamatosan emelkedett a szlovák sörfogyasztás, ám azóta 15,1 százalékkal hanyatlott, mivel az értékesítés 2003 és 2004 augusztusa között 717,5 ezer hektoliterrel esett vissza. A palackonként 1-1,20 koronás drágulást okozó augusztusi adóemelés óta eltelt időszakban már három sör- és két malátagyárat kellett bezárni.
Az ország sörpiacának legnagyobb szereplője, a Heineken Slovensko szeptemberben jelentette be, hogy megválik 240 alkalmazottjától. Stefan Karsay szerint ha a pénzügyminisztérium hajthatatlan lesz és nem mérsékli a korábbi szintre a sör jövedéki adóját, akkor belátható időn belül, akár 2004 végéig, további három sörgyár és két malátagyár zárja be kapuit, a napjainkban működő gyárak egyharmada. A szövetség vezetői úgy látják, hosszabb távon legfeljebb három cég maradhat talpon, a holland Heineken (az ógyallai Zlaty Bazant és a rimaszombati sörgyár tulajdonosa), a dél-afrikai SAB (a nagysárosi Saris sörgyár), valamint a legnagyobb, még szlovák kézben lévő nagytapolcsányi Topvar cég.
