BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia kormánya az olasz Enel mellett döntött

2004. október 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák kormány szerdán a Slovenské Elektrárne (SE) szlovák villamos művek leendő privatizálójaként elfogadta az olasz Enel energiaipari óriás 840 millió eurós ajánlatát az SE 66 százalékos részvénypakettjére. A másik két jelentkező közül a cseh CEZ 690 millió, az orosz Inter RAO pedig 547 millió eurót ajánlott fel a részvénycsomagért. Pavol Rusko szlovák gazdasági miniszter azért favorizálta az olasz társaságot, mert a három jelentkező közül az Enel rendelkezik a legnagyobb tőkeerővel, ráadásul a legtöbbet is ajánlotta az SE-ért. A Szlovákia legnagyobb munkaadóit tömörítő Klub 500 csoport viszont hibásnak tartja a gazdasági miniszter döntését, mivel szerintük a cseh CEZ volna a megfelelő tulajdonos. Úgy látják, ha az Enel nyer, akkor a villamos energia ára biztosan emelkedni fog, sőt áramhiányra is számítani lehet. Az olasz társaság hiába tőkeerős és az ágazaton belül az Európai Unió második legnagyobb cége, mégsem tudja import nélkül biztosítani Olaszország energiaellátását, ráadásul az itáliai energiaár Európában a második legmagasabb, míg a CEZ érkeztével 18-20 százalékos áresés prognosztizálható. Ami a mohi atomerőmű 3. és 4. reaktorának befejezését illeti, az Enel legalább egy évig nem dönt az erőmű további sorsáról, mivel ennyi idő szükséges e beruházás gazdaságosságát vizsgáló tanulmány kidolgozásához.
A három atomerőművet, két hőerőművet és 34 vízi erőművet üzemeltető SE adja Szlovákia villamosenergia-ellátásának 85 százalékát; tavalyi teljesítménye 26 TWó volt, és 55,6 milliárd szlovák korona forgalom mellett 1,31 milliárd korona adózás utáni nyereséget produkált.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet