Világszerte egyre több intézmény és vállalat tiltja meg területén a kamerás mobiltelefonok használatát, miután kitűnt, hogy ezek nemcsak családi események megörökítésére, hanem ipari kémkedésre is használhatók. Egyebek között az Intel, de még a kitűnő kamerás mobiltelefonokat gyártó dél-koreai Samsung Electronics is kitiltotta valamennyi létesítménye területéről e készülékeket. Ugyanígy járt el számos kutatólaboratórium, bírósági intézmény és kormányhivatal, emellett az amerikai külügyminisztérium és a légierő is. Az utóbbi időben már sok uszoda, gyógyfürdő, klub és tornaterem is megtiltotta bevitelüket a magánélet szentségének jegyében. A cégek szembefordulása a kamerás mobilokkal talán Japánban okozza a legnagyobb problémát, ahol már igen nehéz fényképkészítésre képtelen készüléket kapni.
Az Egyesült Államok negyedik legnagyobb mobilszolgáltatója, a Sprint bejelentette, hogy a cégek óhajának megfelelően hamarosan bemutatja legújabb, kamera nélküli modelljét. A Nokia, a világ legnagyobb mobilkészülék-gyártója szerint ugyanakkor teljesen indokolatlan ez a visszalépés, miután a mai digitális kamerák sem nagyobbak általában egy mobilnál – ráadásul sokkal jobb képminőséget produkálnak. Tavaly már a világon több kamerás telefont adtak el, mint digitális kamerát – írta a Financial Times.
A fotózás az Audi AG valamennyi üzemében engedélyköteles, az engedélyek kiállítása az érintett egység vezetőjének a joga. Olyan laptopot, palmtopot, mobiltelefont, amely fénykép készítésére alkalmas, a gyár területére tilos bevinni – tudtuk meg az Audi Hungária Motor Kft. illetékesétől. Az MMS-képes telefonokra egyébként márciusban terjesztették ki a szabályozást. Az Audi Hungaria munkatársai csak a vállalat tulajdonát képező fényképezőgépet használhatnak a gyár területén, vezetőjük engedélyével. A cég dolgozóinak vállalati mobilkészüléke nem alkalmas MMS-szolgáltatásra.
Schieber József a HM EI Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Rt. szóvivője lapunk kérdésére elmondta, hogy cégüknél a dolgozók zöme nemzetbiztonsági átvilágításon esik át, emellett erős a belső ellenőrzés is. Bár igaz, hogy már a digitális fényképezőgépek is lehetnek kisméretűek, de a mobillal készített felvétel azonnal továbbítható, majd kitörölhető, ami növeli a visszaélések kockázatát.
