Pavol Rusko szlovák gazdasági miniszter a napokban közölte: a villamos művek 66 százalékának privatizálására kiírt nemzetközi versenypályázaton az részesül előnyben, aki vállalja a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának befejezését. Ez becslések szerint 50-51 milliárd koronába kerülne. Az öt külföldi jelentkező közül a cseh CEZ már korábban kinyilvánította, hogy az SE-t megvenné az atomerőműveivel együtt, ráadásul a mohi beruházás ellen sincsen kifogása. Martin Roman, a CEZ egyik vezetője korábban azzal magyarázta cége érdeklődését az SE iránt, hogy a két társaság összeolvadásával ismét összetartozna az, ami 1992 végéig egy rendszerként működött.
A cseh jelentkező talán legkomolyabb riválisa az orosz JSC RAO UES International energetikai óriás
nevében Andrej Rappoport, a társaság igazgatótanácsi elnöke Pozsonyban ugyancsak kijelentette: a villamos műveket mindenestül megvásárolná, és Mohit abban az esetben is befejezné, ha ez nem tartozna a privatizációs feltételek közé. Az orosz érdeklődő az SE megvételében a nyugati irányba történő terjeszkedés első lépcsőfokát látja. A JSC RAO UES International a RAO UES Rosszija energetikai csoportba tartozik, amely a forgalom tekintetében (2002-ben 16 milliárd dollár) Oroszország vezető cégeinek egyike.
A Szlovákia villamosenergia-termelésének 80 százalékát szolgáltató SE 66 százaléka iránt – amely tavaly 55,5 milliárd korona forgalom mellett 1,31 milliárd korona nettó nyereséget ért el – öt társaság érdeklődik. A CEZ és a RAO UES fenntartások nélkül megvenné a társaság valamennyi erőművét és befejezné
Mohi két blokkját; az olasz ENEL megvásárolná a már működő atomerőműveket is, azonban Mohi ügyében még nem nyilatkozott, a német E.ON és az osztrák Verbund viszont csupán az SE hagyományos hőerőművei iránt érdeklődik.
Fontos fejlemény, hogy az Európai Unió nem lát akadályt a magyar határ menti nagyberuházás befejezésében, ám ennek előzményeként a korábbi szerződésekkel összhangban az országnak 2006-ban és 2008-ban be kell zárnia a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű két reaktorát.
