Ismét gyenge negyedévet zárt a német SAP AG, sorrendben már a tizediket: a világ legnagyobb vállalatiszoftver-gyártójának a szoftvereladásokból származó bevétele 930 millió euróra esett vissza 2003 negyedik negyedévében az egy évvel korábbi 958 millióról. (A Reuters elemzői konszenzusa 926 millió euró volt.) Az év egészében 2,15 milliárd euró folyt be a szoftverlicencek értékesítéséből, a vállalat által nyújtott szolgáltatások ellenértékét is magában foglaló összbevétel 2,23 milliárd euróra rúgott. Az előbbi 6 százalékos, az utóbbi 2 százalékos visszaesést jelent; ez jobb az első kilenc hónap átlagánál, amikor a szoftvereladás 9 százalékkal, az összes értékesítés 6 százalékkal csökkent. Az SAP közleményében kiemelte: ha a dollár nem gyengült volna az euróval szemben, akkor a szoftvereladások 4 százalékkal növekedtek volna. A német cég számításai szerint az üzemi profitráta 2003 egészét nézve 27 százalékos lesz, 4 százalékponttal jobb az egy évvel korábbinál. Az SAP által most közzétett adatok előzetesek, a részletes negyedéves jelentés január 22-én esedékes. A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint a nettó profit várhatóan 451 millió euró lesz, szemben az egy évvel korábbi 474 millióval.
Elemzők szerint az SAP gyengélkedése azt jelzi, hogy a vállalatok még mindig nem kezdtek újra költeni az információs technológiára. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy az SAP nagy riválisai közül a Siebel Systems Inc. a hónap elején bejelentette: negyedik negyedéves profitja nagyobb a vártnál, hála a világszerte újraéledő keresletnek. Ez a hír akkor az SAP részvényeit is felhúzta magával, tegnap viszont a csalódást keltő eredmény hatására 6 százalékkal, egészen 130 euróig visszaesett az árfolyam, igaz, később visszakapaszkodott a 135 euró körüli szintre.
