A Wienerberger Baustoffindustrie AG, a világ legnagyobb téglagyártója tavaly 150,9 millió eurónyi rekord üzemi eredményt ért el, miután az előző év gyenge teljesítménye miatt üzemeket zárt be és csökkentette kapacitását. Az eredmény jócskán meghaladta az osztrák csoport 100 millió eurós célkitűzését, így az igazgatótanács 0,60-ról 0,66 euróra emeli az osztalékot. Az értékesítés növekedésének motorja a kelet-európai részleg volt, mert a térségben növelni tudták az eladási volument és az árakat, ami az üzemi nyereség 63 százalékkal, 63,7 millió euróra való megugrásán is látszik. Ezzel szemben Németországban, Ausztriában, Svájcban és Észak-Európában kevesebb termék kelt el, és a gyengébb dollár, valamint a valamivel csökkenő volumen miatt az amerikai forgalom 5 százalékkal csökkent - írta a Dow Jones.
A Magyarországon mintegy harminc gyárban termelő Wienerberger az idén azonban a gazdasági fellendülés semmi jelét nem látja, ezért arra számít, hogy legtöbb piacán gyenge marad az értékesítés. Németországban várhatóan további 10 százalékkal hanyatlik az újlakás-építés - áll a csoport előrejelzésében. Ugyanakkor arra számítanak, hogy optimalizált költségstruktúra és a már elért magasabb eladási árak a profit növekedésében tükröződni fognak. Az építőanyag-gyártó csoport az idén további terjeszkedést tervez alaptevékenysége, a téglagyártás terén, aminek lehetőségét készpénzállománya biztosítja.
