A svéd Electrolux igazgatótanácsa tegnap nagyszabású átszervezési tervet hagyott jóvá, amely érinti magyarországi vállalatát is: a spanyolországi Fuenmayorból a hűtőgépgyártás egy részét Magyarországra hozzák. A jászberényi Electrolux Lehel Hűtőgépgyár Kft. számára nem jelent lényegi változást a mostani döntés, Magyarországon ugyanis már korábban is gyártottak ilyen, felül fagyasztós kombi hűtőket. Rohrböck András, a magyarországi értékesítés vezetője lapunknak elmondta, hogy csupán évi 40 ezerrel nő a hárommillió készüléket előállító gyár teljesítménye.
A gyártás áthelyezése során tehát a jászberényi gyár kapacitását használja ki a cég, így ez új beruházást nem igényelt, s a dolgozók száma sem változik.
Az Electrolux szerint Európában és Észak-Amerikában a karácsonyi szezon ellenére nem javul az értékesítés, sőt a forgalom enyhe visszaesése sem kizárt. A cég árbevétele a harmadik negyedévben 3 százalékkal, nettó nyeresége harmadával maradt el a tavalyi azonos időszakétól. Úgy számítják, hogy az átszervezés a folyó negyedév mérlegét 1,367 milliárd korona (151 millió euró) egyszeri tétellel terheli meg. Az összeg felét az teszi ki, hogy 5091 fővel csökkentik alkalmazottaik létszámát - azon a 3450 főn felül, akiknek az elküldése után a harmadik negyedév végén már csak 80 ezer főt foglalkoztattak világszerte. A lépésektől jövőre már 253 millió korona költségmegtakarítást várnak, ami reményeik szerint 2006-ra 453 millió koronára nő. A csoport befektetései értékének csökkenése miatt idén 1 milliárd koronát ír le - közölte Hans Straberg vezérigazgató.
A költségek csökkentését és a termelékenység javítását célzó intézkedéscsomag keretében bezárják szobai légkondicionálókat előállító amerikai gyárukat, ésszerűsítik kínai hűtőgépgyártójuk működését. Svédországi, olaszországi és németországi tűzhelygyártásuk egy részét Romániába telepítik át. A svédországi páraelszívó-gyártást kiszervezik szerződéses beszállítóhoz. Ausztráliában és Indiában is átszervezéseket hajtanak végre, csakúgy, mint Spanyolországban.
B. P. A.-D. J.
