A Matsushita mögött a világ második legnagyobb fogyasztói elektronikai csoportja, az ugyancsak japán Sony üzleti évének szeptemberrel zárult második negyedében az elemzői konszenzus több mint kétszeresét, 44,1 milliárd jen (355 millió dollár) nettó nyereséget ért el az egy évvel korábbi 13,2 milliárd jen veszteség után. A csoport az eddigi 150-ről 180 milliárd jenre emelte egész évi profitprognózisát, mert riválisaihoz, a Philipshez, a Dellhez hasonlóan arra számít, hogy javul a kereslet az elektronikai cikkek és a PC-k iránt - írta a Bloomberg. Az árbevétel-előrejelzést ugyanakkor kismértékben, 7700 milliárdról 7600 milliárd jenre csökkentette, mert az elektronikai üzletágban a korábbinál kisebb fellendülést feltételez második félévében. A részvény 4 százalékkal erősödött tegnap délelőtt Európában, és magával húzta a játékgyártók árfolyamait is.
A Sony elektronikai üzletágának eredményességét segítette, hogy fellendült a félvezetők és az alkatrészek iránti igény, emellett növelni tudta CyberShot digitális kameráinak, valamint Vaio PC-jének és Clie kézi számítógépének eladásait. A sztártermék a PlayStation videojáték-konzol maradt: noha Japánban visszaesett az értékesítés, Európában és Észak-Amerikában nem akar szűnni a PlayStation2 iránti őrület. Összességében 8,29 millió darabot, az egy évvel korábbinál 3,67 millióval többet adtak el a konzolból és 42 milliót a szoftverekből, ami ugyancsak közel kétszeresére ugró mennyiséget jelentett. Így a játéküzletágban az üzemi nyereség a negyedév során éves összevetésben hatszorosára, 24,8 milliárd jenre, a teljes profit egyharmadára szaladt fel. Ugyancsak jótékonyan hatott a nyereségre a kedvező adóváltozás és az Aiwa beolvasztása, a svéd Ericssonnal közös mobilkészülék-gyártó vállalat azonban továbbra is veszteséges. A lemezkiadás üzemi vesztesége kicsit nőtt, a filmgyártás üzemi nyeresége kevesebb mint felére esett vissza.
B. P. A.
