A Sulzer AG nettó nyeresége az első félévben 65 százalékkal, 42 millió frankra (1 euró=1,4698 frank) esett, a Dow Jones által megkérdezett elemzők azonban ennél is rosszabbra, 33 millió euróra számítottak. Az egy évvel korábbi, 120 milliós nyereségben viszont a cég két érdekeltségének eladásából származó 185 millió frankos bevétel meghatározó szerepet játszott. Az üzemi nyereség 26 százalékkal esett vissza, és a cég közölte, hogy az üzemi profit idén nem fogja elérni a tavalyi 119 millió frankot. A cég részvényei tegnap délig 3 százalékot gyengültek a bejelentés nyomán. Az árfolyam idén közel 40 százalékot esett, miután a befektetőket aggasztja, hogy a dollár gyengesége és a kedvezőtlen gazdasági klíma lerontja a profitot.
Elemzők szerint az eredmények többé-kevésbé megfelelnek a várakozásoknak és sokkal rosszabbak lettek volna a szerkezeti átalakítások nélkül. A nemrég befejezett átalakítás eredményeképpen csak négy üzletág maradt: a felületkezeléssel foglalkozó Metco, a turbinajavító üzletág, az olajpumpagyártás és a vegyipari részleg. A cég szóvivője megerősítette, hogy a tavalyi 1,97 milliárd után az idén 3 milliárd frankos árbevételre számítanak. Fred Kindle vezérigazgató tegnap leváltotta a pumpagyártó részleg vezetőjét, Ton Büchnert, miután az árbevétel felét adó üzletág csak a nyereség egyharmadát termelte meg. A Sulzer tavaly 448 millió frank nettó veszteséget szenvedett el az egy évvel korábbi 206 millió frankos nyereség után. A holland Eldim BV tavaly októberi megvétele óta a Hungaerotech Kft. révén magyarországi érdekeltséggel is rendelkező cég a veszteséget akkor főként a múlt év közepén eladott Sulzer Medica veszteségeire képzett rendkívüli céltartalékkal magyarázta.
(NAPI)
