A vártnál is nagyobb veszteséggel zárta az üzleti év szeptemberben záruló negyedik negyedét és az egész évet Európa második legnagyobb félvezetőgyártója, az Infineon Technologies AG. A negyedik negyedben a Siemens többségi tulajdonában lévő cég nettó vesztesége 523 millió euró volt, szemben az előző negyedévi 371 millióval és az egy évvel korábbi 581 millió eurós nyereséggel. Az árbevétel éves összehasonlításban 54 százalékkal, 1,09 milliárd euróra zuhant. A teljes évet a tavalyi 1,13 milliárd euró nyereség után idén 591 milliós veszteséggel zárta a cég, amiben jelentős szerepe volt a készletek leírásának és a megkezdett szerkezetátalakításnak. Az éves árbevétel a tavalyi 7,28 milliárdról 5,67 milliárd euróra apadt. Az eredmény romlásában meghatározóak voltak a kereslet csökkenése miatt zuhanó árak - a Bloomberg elemzői szerint az Infineon kénytelen előállítási költségének feléért értékesíteni az általa gyártott chipeket. Egyedül a chipgyártó részleg 931 millió eurós üzemi veszteséget szenvedett el az év során - jelentette a Reuters. Ennek ellenére szeptember végén a cég 568 millió euró készpénztartalékkal rendelkezett, vagyis a piac félelmeivel ellentétben az idén végrehajtott 1,5 milliárdos tőkeemelésből és vagyonelemeinek 635 milliós értékesítéséből befolyt pénzt nem élte fel, így nem szorul újabb tőkeinjekcióra. A piac a cég teljesítményét az ágazat többi vállalatához képest pozitívan értékelte, így részvényeinek árfolyama a frankfurti tőzsdén 6,1 százalékkal emelkedett. Ulrich Schumacher, a vállalat vezérigazgatója szerint némi reményre ad okot, hogy a negyedik negyedév vége felé a félvezetőkészletek csökkenni, az árak pedig emelkedni kezdtek, de az Infineon addig nem számít üzemi nyereségre, amíg a piaci viszonyokban komolyabb változás nem következik be.
B. T. J.
