A FIAT-csoport vezetése tegnap megerősítette a Financial Times értesülését, miszerint a vezető olasz gépjárműgyártó a kedvezőtlen piaci körülmények miatt későbbre halasztja alkatrészgyártó érdekeltsége, a Magneti Marelli (MM) tervezett eladását. Az elmúlt időszakban mind a potenciális szakmai befektetők, mind az MM eredménye visszaesett: az alkatrészgyártó a harmadik negyedévben az egy évvel korábbi 15 milliós üzemi nyereséggel szemben 24 millió euró (21,5 millió dollár) üzemi veszteséget könyvelt el.
A FIAT a profiltisztítás jegyében eddig a kenőanyaggyártást, a mechanikai alkatrészek előállítását, valamint a fűtőrendszerekre szakosodott részlegeit választotta le, és megfelelő piaci feltételekre várva a hajtásláncokat, valamint az elektronikai rendszereket előállító üzemeire is vevőt keres. A majdani értékesítésből befolyó összegek egy részét a cég vezetése az adósságállomány, illetve az autópiactól való függőség csökkentésére kívánja felhasználni.
Nem minden FIAT-érdekeltség került fel az eladási listára: a Midas európai szervizhálózat, továbbá a Viaset kommunikációs vállalatban lévő 50 százalékos tulajdonhányad a tervek szerint hosszabb távon is a csoport birtokában marad, sőt a Telecom Italia utóbbiban lévő érdekeltségét is meg kívánják szerezni. Paolo Cantarella, a csoport vezérigazgatója a múlt héten jelentette be, hogy az üzemi nyereség az év első kilenc hónapjában az egy évvel korábbi 500 millióról 563 millió euróra nőtt, valamint hogy a nettó adósságállomány az év végére a szeptember végi 7,5 milliárdról előreláthatóan közel 6 milliárd euróra csökken. Cantarella megerősítette, hogy a globális gazdasági lefékeződésre való tekintettel a második félévi termelési volument 198 ezer - Olaszországban 99 ezer - személygépkocsival csökkentik.
G. S.
