A világ második legnagyobb mobilkészülék-gyártója, a Motorola Inc. a harmadik egymást követő negyedévben jelentett veszteséget, miután a kereslet világszerte visszaesett a félvezetők és távközlési eszközök iránt. A harmadik negyedévben 1,41 milliárd dollár volt a nettó veszteség, az árbevétel éves összehasonlításban 22 százalékkal 7,41 milliárd dollárra csökkent. A cég az előző két negyedévben összesen már mintegy 1,3 milliárd dollárt vesztett.
Az üzemi veszteség 153 millió dollár, azaz részvényenként 7 cent volt, szemben az egy évvel korábbi 643 millió dolláros, részvényenként 28 cent nyereséggel. A veszteség mind a cég, mind az elemzők előzetes várakozásainak megfelelt. A Motorola 46 év után először várhatóan az év egészét is veszteséggel zárja, miközben a költségek csökkentését célzó átalakítás keretében 32 ezer munkahelyet számol fel, ami 22 százalékos létszámleépítést jelent. A cég vezetése a negyedik negyedévre vonatkozóan az árbevétel 0-3 százalékos növekedését, illetve részvényenként 4-5 centnyi veszteséget valószínűsít.
Az összesített eredményen belül kiemelt figyelemmel kísért mobilkészülék-gyártó üzletág teljesítménye ugyanakkor biztatónak tűnik: az árbevétel éves összevetésben az átlagosnál kisebb mértékben, 16 százalékkal, 2,7 milliárd dollárra csökkent, míg az előző negyedévvel való összehasonlítás már 8 százalékos emelkedést tükröz, a globális piaci részesedés pedig közel 2 százalékponttal, 17-18 százalékra nőtt. A részleg a megelőző két negyedév veszteségével szemben már szerény, 19 millió dolláros üzemi nyereséget könyvelt el. A szélessávú távközlési berendezések üzletága ezzel szemben az átlagosnál jóval gyengébb eredményekről számolt be.
G. T.-G. S.
