BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyurcsány a gazdagabb nyugdíjasoktól venne csak el

Az idősügyi tanács mai ülésén az elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nyitó beszédében a válság miatt kialakult helyzetről és a 13. havi nyugdíj megkurtításáról ejtett szót.

2008. november 6. csütörtök, 12:50

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt 11 évben, az 1997-ben meghozott törvény óta nagyjából ugyanaz a nyugdíjtörvény tartalma: nem szabad megengedni, hogy az időskor elszegényedést jelentsen. Aktivitás kell. Mindig az vezetett bennünket, hogy a kedvezményeket, juttatásokat folyamatosan, a törvényben előírt mértéknél nagyobb arányban emeljük. Most sem vezethet bennünket más - kezdte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök beszédét az idősügyi tanács ülésén.

A miniszterelnök röviden vázolta a pénzügyi válság és a várható recesszió kialakulását, megemlítette a forint elleni támadást. A világgazdasági folyamatok felsorolása mellett Gyurcsány szót ejtett a hazai politikai ügyekről is. Sorra vette a magyarországi politikai hibákat, a megtakarítások elhanyagolását, a túlzott költségvetési költekezést és az összefogás hiányát.

Magyarországon jó tíz éve nemzeti összefogás helyett a nemzet egyik fele próbálja a másikat legyőzni. A közös nemzeti élet nem arról szól, hogy valakik adnak, mások meg kapnak, hogy folyamatos ígéretekkel próbáljuk az ország egyik felét elcsábítani. Ez a legfontosabb lecke, amit meg kell tanulni. A nemzeti számháborúban mindig lehet eggyel nagyobb számot mondani.

Mit kell tenni, ha nálunk is recesszió lehet, pláne ha nincs hitel? Akkor kevesebbet kell költeni - vonta le a következtetést a kormányfő. Azt vonom le az elmúlt tíz év tapasztalatából, hogy nem azt kell mondani, amit hallani szeretnének az emberek - fűzte hozzá Gyurcsány Ferenc, aki saját bevallása szerint sokat küzdött az idősügyi politikában azért, hogy jobb legyen az időseknek. Most viszont hozzá kell nyúlni olyan dolgokhoz is, amelyekhez korábban nem - tette hozzá. Bruttó szemléletben a GDP két százalékának megfelelő összegben kell csökkenteni a kiadásokat.

Sokat hallom, hogy a köztisztviselők és a nyugdíjasok viselik ennek a terhét. Nagyon örülnék, ha tényleg csak kétmillió ember viselné a recesszió terhét, mint ahogyan az hallani lehet, mert mind a tízmillióan viseljük ennek terhét - mondta a miniszterelnök, aki szerint prioritás az, hogy a lehető legkevesebb munkahely szűnjön meg. A szolidaritás fő célját a munkahelyek megtartásában kell megtalálni - állította Gyurcsány.

Nem tudja garantálni a köztisztviselők számára a 13. havi bért a mostani költségvetés és kérdéses a béremelés maga is.

A nyugdíjakkal kapcsolatban sem lesz sokkal jobb a helyzet. Plafont kell bevezetni a nyugdíjaknál. Az a cél, hogy azokat ne érje hátrány, akik már ledolgozták az életüket, s akik átlagnyugdíjat kapnak. Őket kell védeni, ami azt jelenti, hogy a fő szabály szerinti 62 éves korhatártól járna csak a 13. havi nyugdíj, és az átlagnyugdíjnál nagyobbat senki se kaphatna. Szolidárisnak azzal kell lenni, akinek alacsony a nyugdíja. A többi kedvezményt ugyanakkor megőrizné a kormány - szögezte le Gyurcsány. Az ülés hátralévő része nem volt nyilvános, vagyis az nem derült ki, hogy a tanács miként fogadta a miniszterelnök elképzeléseit.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet